- PlaNET SOEN3
- HUB-IN
- BLUE CROWDFUNDING
- CE-RESPONSIBLE
- Mac Village
- INNOVAGRO IN INNOVAGRO PLUS
- MD.net
- trAIls
- CREATIVEWEAR
- ROAD CSR
- TCBL
- CROWD-FUND-PORT
- FOCUS IN CD
- IRIC
- CAESAR 2
- EIP KROTA
- EIP VIVEK
- PAS 2020
- SEAVIEWS
- LIFE 4 POLLINATORS
- ENES-CE
- CAESAR
- GREEN LINE
- GREEN MIND
- BB-CLEAN
- MELINDA
- BOOSTEE-CE
- GREENCYCLE
- CASCO
- CE HEAT
- CESBA Alps
- The4BEES
- Urbana zemljina za hrano
- CWC
- URBAN INNO
PlaNET SOEN3
Informacije o projektu
PlaNET SOEN3
Erasmus+ KA2 - Sodelovanje za inovacije in izmenjava dobrih praks
Projekt PlaNET SOEN3 želi mlade vključiti v aktivnejšo gospodarsko in družbeno udeležbo v njihovih lokalnih skupnostih. Vse projektne aktivnosti vodijo k temu posebnemu cilju, da bi pritegnili mlade iz manjših mest in podeželja. Nedavne študije so namreč pokazale, da socialno ozadje mladih posameznikov močno vpliva na njihovo družbeno udejstvovanje. Zlasti mladih, ki prebivajo izven mest, na podeželju imajo nižjo stopnjo udeležbe v ključnih elementih družbenega in gospodarskega sodelovanja, ki vključujejo:
- aktivnosti (nekaj početi),
- interakcijo (pri tej aktivnosti morata biti vključeni vsaj dve osebi),
- družbeno izmenjavo (dejavnost vključuje dajanje ali prejemanje nečesa od drugih)
- pomanjkanje prisile (ni zunanje sile, ki bi posameznika prisilila, da se vključi v dejavnost).
V tem projektu bo sodelovalo najmanj 100 mladih, 10 mladinskih delavcev in 10 učiteljev, ki bodo vključeni v družbene in gospodarske aktivnosti. Te bodo potekale preko fizičnih in virtualnih usposabljanj pri šolskem participativnem proračunu, občinskem participativnem proračunu, lokalnih izobraževanjih, mednarodni izmenjavi zaposlenih in dijakov ter mednarodnih srečanjih.
Trajanje projekta je: 32 mesecev - od 1. januarja 2021 do 31. avgusta 2023.
Projektni partnerji so naslednji:
- Vodilni partner: Agencija za razvoj regije Gemer Hmušta, Slovaška
- Partner 2: Internetno izobraževalno združenje Kielce, Poljska
- Partner 3: Lokalna razvojna agencija PINS Skrad, Hrvaška
- Partner 4: E-zavod Ptuj / Šolski center Šentjur, Slovenija
HUB-IN
Informacije o projektu
NASLOV PROJEKTA: HUB-IN - Središča inovacij in podjetništva za preobrazbo in oživitev zgodovinskih mestnih območij
AKRONIM: HUB-IN
Projekt HUB-IN - je sofinanciran iz programa Evropske komisije Horizon 2020. Njegov glavni cilj je spodbujati urbano preobrazbo in obnovo zgodovinskih urbanih območij (HUA) s pomočjo inovacij in podjetništva, pri tem pa hkrati pa ohranjati edinstveno kulturno identiteto in dediščino območja. Pričakuje se, da bo HUB-IN sistemsko prispeval k preobratu trendov zapuščanja in zanemarjanja zgodovinske dediščine z ustvarjanjem inovacijskih vozlišč (HUB-ov). HUB-IN bo imel tudi neposreden vpliv na ustvarjanje novih trajnostnih priložnosti za lokalna tradicionalna podjetja in na razvoj novih ustvarjalnih veščin in delovnih mest.
HUB IN vozlišča so središča eksperimentiranja na področju urbanih inovacij in ustvarjalnosti na zgodovinskih evropskih območjih. So del inovativnega in trajnostnega ekosistema mest, ki se odzivajo na kritične družbene izzive in vzpostavljajo most med znanostjo - tehnologijo in umetnostjo - kulturo.
Projekt se izvaja v 8 pilotnih mestih in je osredotočen na soustvarjanje in sodelovanje med različnimi akterji v vsaki HUA in med partnerskimi mesti. HUB-IN ima tri glavne faze:
1. V prvi fazi se bodo v vseh osmih evropskih mestih razvila medsebojno povezana središča za inovacije in podjetništvo z različnimi značilnostmi glede na lokalni načrt obnove mest, njihove socialno-ekonomske značilnosti in dinamiko njihovih inovacijskih in podjetniških ekosistemov. Na ravni mesta ima vsako od osmih zgodovinskih mestnih območij svoj ekosistem in lokalno mrežo: fab laboratoriji, inovacijski centri, univerze, kulturni centri, lokalna združenja, zagonska podjetja, državljani in lokalne skupnosti itd.
2. V drugi fazi bomo ustvarili mrežo med osmimi HUA za izgradnjo ekosistema inovacij in podjetništva v osmih mestih, kjer bi lahko na primer lokalni laboratorij iz ene HUA delil znanje in inovacije z drugim laboratorijem ali inovacijami. središče iz druge HUA.
3. V tretji fazi bomo razširili mrežo vozlišč za prenovo zgodovinskih mestnih območij. Nastale metode in orodja bodo nadgrajene v mrežo z najmanj 20-50 mesti sledilcev.
Predvidena so slednja orodja:
- Digitalni prostor HUB-IN, spletno orodje oziroma platforma za sodelovanje in podporo inovacijskemu sistem znotraj in med mesti.
- HUB-IN Akademija, širok izobraževalni program, osredotočen na učenje z medsebojnim povezovanjem, vključno z učnimi in mentorskimi sejami, izobraževalnimi seminarji (spletni seminarji, mojstrski tečaji, konference, video vaje, itd.)
- Priročnik HUB-IN za mesta, ki želijo spodbujati inovacije na svojih zgodovinskih območjih.
- Zavezništvo HUB-IN, mreža zgodovinskih urbanih območij in prostor za izmenjavo pogledov in izkušenj pri prenovi zgodovinskih območij. Mreža bo izkoristila prednost globalne skupnosti in hkrati lokalnosti, da bo na trajnosten način raziskovala različne lokalne kontekste, pristnost, kulturo in dediščino vsake HUA.
Partnerji:
BLUE CROWDFUNDING
Informacije o projektu
NASLOV PROJEKTA: BLUE CROWDFUNDING- Krepitev inovacijskih zmogljivosti ekonomije povezane z morjem, z uporabo orodja množičnega financiranja
AKRONIM: BLUE CROWDFUNDING
O PROJEKTU
Projekt se osredotoča na problem pomanjkanja naložbenih sredstev in inovacij na področju ekonomije povezane z morjem, v Sredozemskih državah. K izboljšanju obstoječega stanja lahko pripore večja uporaba in razvoj množičnega financiranja (crowdfundinga) v sodelujočih regijah. Splošni cilj projekta je izboljšati inovacijske zmogljivosti v sektorju, z uspešnejšim izkoriščanjem orodja množičnega financiranja za razvoj inovativnih idej in produktov.
S projektom želimo prispevati tudi k spremembam porabe javnih sredstev namenjenim inovacijam, z uvajanjem modela, ki omogoča porabo javnih sredstev za podporo inovacijam v lokalnih okoljih, ob hkratni uporabi orodja množičnega financiranja. Pri tem se množično financiranje uporablja kot orodje, s katerim se inovativnost izdelkov in storitev preizkusi in potrdi na trgu pred prejemom javnih sredstev.
REZULTATI PROJEKTA
- krepitev zmogljivosti uporabe množičnega financiranja malih in srednje velikih podjetij na področju ekonomije povezane z morjem
- ustanovitev transnacionalnega grozda, ki bo nudil podporne storitve množičnega financiranja
- vključevanje podpornih storitev v zvezi z uporabo množičnega financiranja v nacionalne podporne institucije
- Vključevanje sprememb politike in priznavanje uporabe množičnega financiranja, na področju t.i. (civic crowdfunding-a), v regijah.
KLJUČNE AKTIVNOSTI
- Priprava orodja za alternativno financiranje na področju ekonomije povezane z morjem
- Podpora 15. inovativnim podjetniškim idejam, ki bodo izvedle kampanjo množičnega financiranja
- Ustanovitev grozda na področju ekonomije povezane z morjem, ki bo podpiral uporabo množičnega financiranja med podjetji
- Priprava regionalnih akcijskih načrtov za vključevanje uporabe množičnega financiranja, pri razvoju ekonomije povezane z morjem.
Vodilni partner: E-zavod (SI)
Projektni partnerji
- Zveza Evropskih otoških gospodarskih zbornic
- Gospodarska, industrijska in ladjedelniška zbornica Sevilja
- Crowdpolicy
- Fundacija Goteo
- Univerza Algarve, oddelek za podjetništvo in prenos tehnologij
- Gospodarska zbornica Ciper
- Evropska mreža za podporo množičnemu financiranju
- Regija Vlora
- Regija Kampanja
- Regija Marche
- Ekonomsko-poslovna fakulteta, Univerza Rijeka
- Regija Centralna Makedonija
Vrednost projekta: 2,112,691.00 €
Projekt podpira program INTERREG MED v okviru Evropskega sklada za regionalni razvoj (ESRR). Skupni znesek so-financiranja znaša: 1,996,946.50 €
Trajanje projekta: 11.2019-06.2022
V okviru projekta Interreg MED BLUE CROWDFUNDING vabimo vse interesente (podjetja in posameznike), da nam sporočijo željo za podporo izvedbe crowdfunding kampanije. Kampanija mora biti iz področja modre ekonomije (t.j. povezana z morjem). Interesenti naj svojo pripravljenost za sodelovanje sporočijo na mail darko(at)ezavod.si najkasneje do 15.12.2020. V primeru, da bo interesentov več, bomo vse naknadno povabili k oddaji prijavnice in izbrali najbolj primernega. V primeru prijave zgolj enega kandidata bomo z njim opravili individualni razgovor in se v primeru obojestranskega interesa dogovorili za sodelovanje.
CE-RESPONSIBLE
Informacije o projektu
NASLOV PROJEKTA: “ALTRUISTIČNI PODJETNIK”– Trajnostni model podpore socialnemu podjetništvu v državah Srednje Evrope
AKRONIM: CE-RESPONSIBLE
Projekt "ALTRUISTIČNI PODJETNIK" je osredotočen na izboljšanje spretnosti in podjetniških kompetenc na področju socialnega podjetništva, z namenom pospeševati socialne inovacije v Srednji Evropi.
Projektni pristop temelji na mobilizaciji uspešnih podjetnikov, ki bi želeli podpirati socialne inovacije in socialno podjetništvo z nudenjem svojih kompetenc in resursov. V projektu iščemo tiste družbeno odgovorne podjetnike v Srednji Evropi, ki bi radi ponudili svoje izkušnje in vire socialnim podjetnikom in s tem prispevali k izboljšanju socialnega podjetništva, s kratico smo jih poimenovali - ALTRU-PRENEURS (altruistični podjetniki).
Projekt bo zagotavljal proces medsebojnega učenja partnerjev z različnimi izkušnjami, vendar podobnimi izzivi. Načrtovani rezultati projekta:
1. Priprava treh strateških dokumentov za izboljšanje veščin in kompetenc:
- Načrt celovite podpore socialnemu podjetništvu v Srednji Evropi
- Vzpostavitev trajnostnega modela podpore socialnega podjetništva v Srednji Evropi
- Priprava priporočil za pripravo podpornih politik na področju socialnega podjetništva v Srednji Evropi.
2. Razviti in testirati orodja za izboljšanje veščin in kompetenc:
- Transnacionalna platforma za podporo in mreženje s povezanimi orodji
- Mednarodno združenje Altru-podjetnikov
- Gradivo za usposabljanje socialnih podjetnikov
- Orodje za usposabljanje altru-podjetnikov (mentorjev)-
3. Izvedba sedmih pilotnih projektov za testiranje razvitih orodij za podporo socialnega podjetništva.
Vodilni partner: E-zavod (SI)
Projektni partnerji
- Città Metropolitana di Bologna (IT)
- ikosom UG (haftungsbeschränkt) (DE)
- Alma Mater Studiorum Università diBologna (IT)
- Brodoto (CRO)
- Centrum vedecko-technických informácií SR (SK)
- Magyar Tudományos Akadémia Közgazdaság És Regionális TudományiKutatóközpont (HU)
- Gmina Kielce/Kielecki Park Technologiczny (PL)
- Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání, o.p.s (CZ)
- Fachhochschule Salzburg (AT)
- Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (HU)
Vrednost projekta: 2.305.950,00 €
Projekt podpira program INTERREG Central Europe v okviru Evropskega sklada za regionalni razvoj (ESRR). Skupni znesek so-financiranja znaša: 1.913.507,50 €€
Trajanje projekta: 01.04.2019- 31.03.2022
Mac Village
Informacije o projektu
NASLOV PROJEKTA: Ustvarjanje kreativnih vasi - sodelovanje med kulturnimi in kreativnimi industrijami ter podeželjem - Mac Village
Trajanje: 36 mesecev / 1. april 2019 do 30. septembra 2021
Projektni partnerji:
- Vodilni partner: TGZ PM Technology and Business Incubator Centre Potsdam-Mittelmark GmbH, Nemčija
- Projektni partner 2: SRH Hochschule Berlin, Nemčija
- Projektni partner 3: Authentic Villages of Italy Association, Italija
- Projektni partner 4: Regional Management Burgenland, Avstrija
- Projektni partner 5: BSC, Podjetniški podporni center d.o.o.. Kranj, Slovenija
- Projektni partner 6: E-zavod, zavod za celovite razvojne rešitve Ptuj, Slovenija
- Projektni partner 7: DDTG Danube Development Transnational Group nonprofit limited liability company, Madžarska
- Projektni partner 8: Cultural Labour Social Cooperative, Madžarska
Vsebina projekta
Ponudniki proizvodov in storitev na podeželju pogosto nimajo inovacijskih znanj in spretnosti, da bi lahko sodelovali z inovativnimi podjetji. Zato podjetja iz kreativnih industrij redko vidijo kot potencialne partnerje s katerimi bi lahko sodelovali in razvijali svoje številne lokalne kulturne vire in iskali inovativne ideje za ohranjanje privlačnosti podeželja in regije.
Kreativna industrija na podeželju je neizkoriščen potencial v srednji Evropi. Razvoj ustvarjalnega sektorja na podeželju lahko ustvari trajnostna in kakovostna podjetja ter zaposlitvene možnosti in prispeva k diverzifikaciji podeželja.
Tu se začenja projekt Mac Village. Glavni cilj projekta je razviti enostavno uporabno metodologijo v interaktivnem postopku na lokalni in regionalni ravni. Na ta način želimo vzpodbuditi inovacije v sodelovanju s podjetji s področja kulturnih in kreativnih industrij. Koncept temelji na varčnih inovacijah, ki upoštevajo omejenost virov, ki jih najdemo tudi na podeželju. V treh vaseh v vsaki partnerski regiji bomo preizkušali vrsto inovativnih metod in jih razvijali naprej. Metode bodo preproste za uporabo in bodo spodbujale hiter in skupen razvoj znanj in inovativnega mreženja. Projekt bo vzpostavljal sodelovanje ljudi z različnih področij (lokalne in druge skupnosti, regije, agencije za razvoj podjetništva in organizacije s posebnimi znanji na področju kulturnih in kreativnih industrij ter socialnega podjetništva) in jih združeval v dialogu na več ravneh.
Projekt bo izvedel 54 inovacijskih delavnic v šestih regijah v Nemčiji, Avstriji, Italiji, Sloveniji in na Madžarskem, ki bodo spodbudile sodelovanje med lokalnimi ponudniki ter kulturnimi in kreativnimi industrijami. Usposobljenih bo več kot 200 udeležencev, ki jim bodo predstavljene inovativne metode, razvite v projektu. S tem bodo lahko lokalni ponudniki v vaseh ustvarili ugodne lokalne pogoje za kulturne in kreativne industrije ter inovativne mreže za nove izdelke in storitve, ki bodo izkoriščale njihove kulturne vire in razvijale nova podjetja.
Glavni cilji projekta
- razviti metodologijo (s priročnikom) za lokalno in regionalno raven,
- vzpostaviti inovacije v sodelovanju s podjetji in umetniki na področju kulturnih in kreativnih industrij,
- povečati metodološko usposobljenost ponudnikov na podeželju.
Rezultati projekta
Rezultati projekta bodo privedli do večje usposobljenosti javnosti (lokalni ponudnikov na podeželju) in zasebnega sektorja (podjetja na področju kulturnih in kreativnih industrij) pri razvoju lokalnih in regionalnih kulturnih virov na ekonomičen in trajnosten način. Povečale se bodo spretnosti ponudnikov s podeželja, ki bodo vključeni in se bodo usposabljali za razvoj regije od spodaj navzgor. Lokalni in regionalni ponudniki bodo bolje razumeli potencial kulturnih in kreativnih industrij za regionalni razvoj in zahteve, ki jih morajo ta podjetja imeti za uspeh in razvoj. Kreativna podjetja bodo bolje razumela priložnosti, ki jih vasi in podeželska območja lahko ponujajo kot lokacije in kot sodelujoči partnerji pri razvoju in uporabi kulturnih virov za ustvarjanje novih izdelkov in storitev. Inovacijske metode bodo lahko uporabili sami. Glavni poudarek bo na izgradnji kreativnih mrež idej, ki se lahko zaključijo v kreativnih podeželskih okoljih partnerskih regij. Ponudniki, ki ne bodo neposredno vključeni, se bodo usposobili in naučili bolje razumeti ekonomijo kulturnih in kreativnih industrij ter uporabljati inovacijske metode. V končni fazi bo projekt ponujal priložnosti za ustvarjanje več delovnih mest na podeželju, ustanavljanje več podjetij kulturnih in kreativnih industrij na podeželju in s tem prispeval k zmanjšanju vpliva demografskih sprememb.
Projektna spletna stran: https://www.interreg-central.eu/Content.Node/MaC-Village.html
Mac Village podpira program INTERREG za srednjo Evropo Evropskega sklada za regionalni razvoj (ESRR). Skupno sofinanciranje znaša 1.166.174,16 EUR.
INNOVAGRO IN INNOVAGRO PLUS
Informacije o projektu
NASLOV PROJEKTA: »Razvoj inovativne mreže za spodbujanje ekstrovertiranja agroživilskih podjetij na Jadransko-jonskem območju«
Trajanje projekta: 24 mesecev (01.11.2017 - 31.10.2019)
Podaljšanje projekta 1.1.2022-30.6.2022
Glavni cilj projekta “INNOVAGRO” je razvoj medregionalnega sistema za krepitev interakcije med raziskovalnimi centri in univerzami, podjetji v agroživilskem sektorju ter drugimi institucijami, ki se ukvarjajo s spodbujanjem odprtosti in podjetništva v sodelujočih državah, kot tudi, da se malim in srednje velikim podjetjem zagotovijo inovativne storitve trženja in upravljanja, da bi povečali njihovo odprtost in internalizacijo.
Ta glavni cilj je nadalje razdeljen v naslednje podcilje:
- razvoj inovativnih mehanizmov in orodij, namenjenih krepitvi sodelovanja med MSP sodelujočih držav in krepitvi njihove sposobnosti za poslovanje v tujini
- razvoj inovativnih transnacionalnih poslovnih mrež
- razvoj in razširjanje znanje s ciljem izboljšati konkurenčnost agroživilskih MSP
- krepitev storitev, ki spodbujajo inovativnost in odprtost agroživilskih MSP
- vzpostavitev mreže sodelovanja med strokovnimi združenji agroživilskega in turističnega sektorja, raziskovalnimi ustanovami in javnimi organi
- povezati kmete, agroživilska in kmetijska podjetja v transnacionalno vertikalno integrirano verigo
- ustvariti zavest o izvajanju okolju prijaznih kmetijskih praks
Doseči želimo naslednje rezultate:
- izboljšati produktivnost, konkurenčnost in dostopnost agroživilskih MSP do mednarodnega trga
- povečati delež agroživilskih MSP, vključenih v mreženje, internalizacijo in inovacijski proces
- krepiti povezave med inštituti za raziskave in razvoj, malimi in srednjimi podjetji ter regionalnimi in lokalnimi oblastmi na področju inovativnega podjetništva
- povečati uporabo okolju prijaznih kmetijskih praks
PROJEKTNI PARTNERJI:
1. ΑΝΙΩΝ
2. ΚΡΗΤΗΑ ΚΡΗΤΗΣ
3. ΚΡΗΤΗΣ
4. ΔΙΚΤΥΟ ΝΗΣΙΩΤΙΚΩΝ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΩΝ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ
5. PROVINCIA DI POTENZA
6. E-zavod, zavod za projektno svetovanje, raziskovanje in razvoj celovitih rešitev
7. Conferderazione Italiana Agricoltori
8. Bashkimi i Dhomave të Tregtisë dhe
9. Industrisë së Shqipërisë
10. Srbska zbornica
11. Università degli studi della Basilicata
Spletna stran: https://innovagro.adrioninterreg.eu/
INNOVAGRO Newsletter 1 (740 Kb)
INNOVAGRO Newsletter 2 (774 Kb)
INNOVAGRO Newsletter 3 (750 Kb)
INNOVAGRO Newsletter 4 (738 Kb)
Projekt je sofinanciran iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj.
MD.net
Informacije o projektu
NASLOV PROJEKTA: Mediteranska dieta – blagovna znamka za ljudi
Akronim: MD.net
Trajanje: 1.2.2018 - 31.1.2022
Projekt naslavlja probleme trenutno zanemarjenih in nerazvitih možnosti mediteranske diete (MD).
MD je sestavni del sredozemske identitete, vpisane na UNESCO seznam nematerialne kulturne dediščine in vključuje niz spretnosti, znanj, obredov, simbolov in tradicij povezanih s kulturami, pokrajino, življenjskim slogom, načinom dela (pridelki, trgatev, ribištvo, živinoreja, konzerviranje, predelavo, kuhanje, delitev in poraba živil) in katero zaznamuje tudi močna industrija.
Splošni cilj projekta je prepoznati mediteransko dieto (MD) kot priložnost za pametno gospodarsko rast oddaljenih podeželskih območij. Cilj bo dosežen s povečevanjem znanja, transnacionalnim povezovanjem v mreže, izvajanem pilotnih aktivnosti (izobraževanje, blagovno znamko, inovacije), prenosom znanja in izkušen pridobljenih v sklopu treh pilotov v druge regije in s kapitalizacijo rezultatov projekta na strateško raven po letu 2020.
Projekt bo okrepil raziskovanje MD v skladu z UNESCO-vo Mednarodno konvencijo o prehrani, ki bo združeval celovite MD koncepte z inovativnimi orodji. Uporabili se bodo tradicionalni in inovativni ukrepi (kot sodelovalno gospodarstvo), ki bo s povezovanjem med deležniki na osnovi 4-spiralnega pristopa (gospodarstvo, lokalna skupnost, univerza, ljudje) dvignili zavedanje o MD ekonomiji na nove ravni kakovosti.
Partnerji:
- Regija Campania
- Univerza Algarve
- Razvojna agencija Split
- Regija Kreta
- Univerza Mostar -Fakulteta za Kmetijstvo in Agro-tehnologijo
- Fundacija Mediteranska dieta
- Gospodarska zbornica Sevilla
- Regija Emilia Romagna
- E-zavod
- Komite za Euromediteranska partnerstva
- Združenje Albaninskih Občin
- Katalonska vlada - Ministrstvo za Kmetijstvo, živinorejo, ribištvo in hrano
- Troodos razvojna agencija, Cyprus
Projekt je sofinanciran iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj.
trAIls
Informacije o projektu
Naziv projekta: Preoblikovanje alpskih industrijskih krajin TrAILs
Trajanje: 36 mesecev / 17.04.2018 – 31.03.2021
Projektni partnerji:
- Vodilni partner: Technische Universität München, Freising, Nemčija
- Projektni partner 2: BSC, Poslovno podporni center d.o.o. Kranj, Slovenija
- Projektni partner 3: Università degli Studi di Verona, Italija
- Projektni partner 4: Politecnico di Milano, Italija
- Projektni partner 5: Technische Universität Wien, Avstrija
- Projektni partner 6: LAMORO, Società consortile a responsabilità limitata Agenzia di sviluppo del territorio Asti, Italija
- Projektni partner 7: Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta, Slovenija
- Projektni partner 8: Conseil d’Architecture, d’Urbanisme et de l’Environnement de Vaucluse, Avignon, Francija
- Projektni partner 9: E-zavod, zavod za projektno svetovanje, raziskovanje in razvoj celovitih rešitev Ptuj , Slovenija
- Projektni partner 10: Verein Steirische Eisenstrasse (VESTE) Eisenerz, Avstrija
Opis projekta
Alpska težka industrija (rudarstvo, proizvodnja jekla, kemična industrija, ipd.) se hitro zmanjšuje, pri čemer ostajajo »Alpske industrijske krajine« (AILs – Alpine Industrial Landscapes), velike pretekle proizvodne krajine velikega obsega, razpršenosti in zapletenosti. Trenutno ni nobenih zanesljivih podatkov o številu/površinah takšnih območij, prav tako niso bili razviti pomembni poskusi priprave strategij njihovih pretvorb ali konverzij. Kljub temu je trajnostno preoblikovanje AIL-ov izjemno pomemben izziv, ki je močno povezan s ključnimi ekološkimi, gospodarskimi in socialnimi vprašanji, kot so obnova okolja, ponovno aktiviranje lokalnega in regionalnega gospodarstva ter spodbujanje alpske industrijske kulturne dediščine.
Namen projekta je pridobiti posebno znanje o ALI-ih, razviti in preizkusiti trajnostne strategije preoblikovanja, ki jih je mogoče prenesti na druge industrijske krajine po vsej alpski regiji. V multidisciplinarnem, transnacionalnem pristopu projekt združuje strokovno znanje s področij, kot so prostorsko in krajinsko načrtovanje, družbeno-ekonomske znanosti, regionalni razvoj, itd. Hkrati pa neposredno sodelovati z lokalnimi skupnostmi z ustreznimi študijami primerov (pilotna področja).
Projekt zajema štiri glavne faze:
- makroregionalni pregled ALI-ov in izvajanje spletne GIS platforme;
- celovito oceno dejanskega stanja ALI-ov, ozadja in konteksti s pomočjo analize izbranih pilotnih območij na kraju samem;
- skupno vrednotenje potenciala preoblikovanja ALI-ov in načrtovanje testiranja v sodelovanju z lokalnimi zainteresiranimi stranmi;
- sintezo in razpravo o ustvarjenem znanju (procesih, metodah, orodjih) z opazovalci, regionalnimi / nacionalnimi zainteresiranimi stranmi in strokovnjaki na zaključnem ALI forumu.
Splošni cilj projekta
Splošni cilj projekta je razviti skupno in visoko prenosljivo strategijo preoblikovanja ALI-ov, popis in trajnostno izkoriščanje njihovega potenciala v smislu kulturne dediščine, ekološke povezanosti, načrtovanja rabe prostora in družbeno-gospodarske regeneracije. Trajnostno preoblikovanje ALI-ov je še posebej pomembno za izboljšanje življenjskih razmer za človeka in naravo v Alpah, ker se ALI-i pogosto nahajajo na ključnih mestih znotraj alpskega okolja in infrastrukturnega omrežja. Poleg tega je cilj izboljšati edinstveno, zelo dragoceno, vendar delno podcenjeno kulturno in naravno dediščino alpskega prostora, hkrati pa krepiti regionalno identiteto okoli nekdanjih industrijskih območij.
Projektni rezultati
- Povečana splošna zavest o ALI-sih je ključni vir regionalnega trajnostnega razvoja (prenos znanja). Okrepljena nadnacionalna alpska identiteta z uveljavljenimi čezmejnimi kulturnimi infrastrukturami, ki jih skupaj upravljajo alpske države.
- Okrepljeno sodelovanje in interakcija med razvojnimi organizacijami, varovanje in razvoj kulturne (industrijske) dediščine.
- Nove nadnacionalne možnosti za razvoj, npr. med sosednjimi skupnostmi / regijami, ki temeljijo na izmenjavi izkušenj preobrazbe med procesom načrtovanja testiranja (mreženje).
- Dobro pripravljeni akterji transformacije in kvalificirani "Regionalni pilotni primeri preusmeritve" zaradi novih orodij za usposabljanje (študijski modul "trAILs").
Projektna spletna stran: http://www.alpine-space.eu/projects/trails
Project trAILs Newsletter 1 (17.2 Mb)
Project trAILs Newsletter 2 (8.8 Mb)
Project trAILs Newsletter 3 (5.3 Mb)
TrAILs podpira program INTERREG Alpine Space v okviru Evropskega sklada za regionalni razvoj (ESRR). Skupni znesek sofinanciranja je 1.859.290,24 EUR.
CREATIVEWEAR
Informacije o projektu
NASLOV PROJEKTA: »Kreativna oblačilna industrija na območju Mediterana«
Trajanje projekta: 28 mesecev (1. November 2016 – 28. Februar 2019)
Projekt CreativeWear naslavlja revitalizacijo sektorja tekstilno oblačilne industrije preko vnašanja vidikov kreativnosti, personaliziranega in obrtniškega oblikovanja, kakor tudi spodbujanja butične proizvodnje specifičnih, a iz stališča porabnika prepoznanih vrednostnih verig.
Projekt je podaljšek H2020 projekta TCBL, katerega namen je podpora tehnološke industrije s socialnimi inovacijami in ciljem ponovne vzpostavitve vsaj 5 % evropskih kapacitet v sektorju, ob upoštevanju vplivov na okolje (zasledovanje evropskega cilja za vsaj 20% zmanjšanje negativnih vplivov na okolje do leta 2025). S tem se ustvarja okolje kreativnih grozdov na območju Mediterana in njih integracija v širši TCBL ekosistem.
Namen projekta CreativeWear je obnoviti in ovrednotiti dediščino oblikovanja in mehkih znanj na področju T&O industrije v mediteranski kulturi (MED-Texmedin). To se odraža tudi v projektnem cilju vnašanja sveže energije v ustvarjalno industrijo preko krepitve ustvarjalne inovacijske zmogljivosti in integracije posameznih aktivnostih v razvijajoče se mednarodne vrednostne verige (CreativeMED).
Projekt CrativeWear preverja možnost prenosa modela TCBL mreže na druge obstoječe ustvarjalne grozde kot so muzeji, ustvarjalna vozlišča, šole za modo, oblikovalski centri in prostovoljske organizacije. Prenosljiv model projekta CrativeWear odpira možnosti večje skladnosti s programskim okvirjem ESRR in ESS sklada tako na nacionalnem kot regionalnem nivoju.
PROJEKTNI PARTNERJI:
- Občina of Prato (vodilni partner)
- Prato Tekstilni muzej
- University of Valencia
- Textile Research Institute
- E-zavod
- ARCA Consortium
- European Apparel and Textile Confederation
- Allium
- Hellenic Clothing Industry Association
- Creative Thinking Development
»Projekt sofinanciran s strani Evropskega sklada za regionalni razvoj.«
ROAD CSR
Informacije o projektu
NASLOV PROJEKTA: »Načrt za integracijo in pregled poslovnih praks korporativne družbene odgovornosti v državah EU«
Trajanje projekta: 48 mesecev (01.01.2017 – 31.12.2020)
Splošni cilj projekta je podpora državam članicam EU v uvajanju družbene odgovornosti gospodarskih družb kot celostnega modela upravljanja v mala in srednja podjetja. Preko tega se bo povečala konkurenčnost MSP-jev. Glavni rezultat projekta bo državam v projektnem partnerstvu omogočil izmenjavo izkušenj, modele dobrih praks in ustvaril podlago za vključevanje družbene odgovornosti gospodarskih družb v zakonodajne, programske in akcijske dokumente tako na nacionalnih kot regionalnih nivojih. Poleg tega bo eden izmed pomembnih rezultatov projekta tudi priporočilo politiki za revizijo Direktive 2014/95/EU in nadaljnjem ustvarjanju podlag za oblikovanje politik na področju družbene in širše odgovornosti velikih in majhnih gospodarskih družb.
PROJEKTNI PARTNERJI:
- Larnaca and Famagusta Districts Development Agency (vodilni partner)
- Region of Crete
- General Directorate of Labor, Regional Ministry of Education and Employment of the Government of Extremandura
- Norwegian University of Science and Technology
- South Bohemian Agency for Support to Innovative Enterprising
Projekt je sofinanciran iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj.
TCBL
Informacije o projektu
NASLOV PROJEKTA: »Poslovni modeli v industriji tekstilij in oblačil«
Trajanje projekta: 48 mesecev (01.07.2015-30.06.2019)
TCBL je raziskovalno - razvojni projekt sofinanciran s strani Evropske unije, Obzorje 2020 in cilja k preoblikovanju industrije tekstila in oblačil (T & O). Z uporabo novih trajnostnih poslovnih pristopov, ki podpirajo lokalno načrtovanje in proizvodnjo, je cilj projekta pripeljati 5% proizvodnih zmogljivosti nazaj v Evropo ter zmanjšali vpliv sektorja T & O na okolje.
Povpraševanje po etičnih in okolju prijaznih oblačil je svetovno rastoči trend. Za zadovoljitev teh potreb na hitro rastočem in konkurenčnem trgu projekt TCBL uvaja in podpira nove pristope k oblikovanju proizvodov, v proizvodnji in prodaji ter vzpostavlja "laboratorije" za načrtovanje in proizvodnjo, nove poslovne modele in priložnosti za lokalna podjetja, ki sicer nimajo sredstev za eksperimentiranje novih metodologij.
Projekt TCBL uvaja 3 vrste odprtih inovacijskih »poslovnih laboratorijev«, kjer je vsak osredotočen na posebno področje v vrednostni verigi:
- Kreativni laboratoriji (ustvarjanje čustveno usmerjenih nematerialnih vrednosti)
- Ustvarjalni laboratoriji (pretvarjanje kvalificirane delovne sile v materialne vrednosti)
- »Območni« laboratoriji (generiranje prostorsko-specifičnih skupnosti in družbeno usmerjenih vrednosti).
PROJEKTNI PARTNERJI:
- Comune di Prato, Italija (vodilni partner)
- Deutsche Institute fur Textil – Und Faserforschung Denkendorf (Nemčija)
- Instituto Superiore Mario Boella (Italija)
- Skillaware (Italija)
- The Open University (Združeno kraljestvo)
- iMinds (Belgija)
- Tavistock Institute of Human Relation (Združeno kraljestvo)
- Ananymi Etaireia Viomichanikis Erevnas, Technologikis Anaptyxis Kai Ergastiriakon Dokimon, Pistopiisis Kai Piotitas (Grčija)
- Waag Society (Nizozemska)
- Huddersfield & District Textile Training Company LTD (Združeno kraljestvo)
- Ezavod (Slovenija)
- Consorzio ARCA (Italija)
- UnionCamere del Veneto (Italija)
- Hellenic Clothing Industry Association (Grčija)
- Sanjotec – Centro Empresarial e Tecnologico (Portugalska)
- Clear Communication Associates LTD (Združeno kraljestvo)
Projekt je sofinanciran iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj.
CROWD-FUND-PORT
Informacije o projektu
NASLOV PROJEKTA: “Podpora 'crowdfundingu' (množičnemu financiranju) v Srednji Evropi”
Trajanje projekta: 36 mesecev (01.07.2016. – 30.06.2019)
Crowdfunding (množično financiranje) zmanjšuje poslovna tveganja in spodbuja podjetništvo in podjetniško miselnost, zato zlasti v vzhodnih državah Srednje Evrope, predstavlja velik izziv in še neizkoriščen gospodarski/podjetniški potencial.
Temeljni cilj projekta CROWD-FUND-PORT je izboljšati znanje in kompetence ključnih deležnikov, sodelujočih na področju množičnega financiranja, ter s tem omogočiti boljše koriščenje poslovnih priložnosti, ki jih ponuja fenomen 'crowdfundinga'. Z uresničitvijo temeljnega cilja, želimo izboljšati finančno podporno okolje za inovativna 'start-up' podjetja, za zaposlovanje in socialno stabilnost v sodelujočih regijah.
Projekt bo osredotočen na gospodarsko šibkejša podjetja/ideje, z manj priložnostmi, ki nimajo dostopa do bančnih posojil, lahko pa bi realizirala poslovne ideje s pomočjo 'crowdfundinga'.
Dosežki in rezultati projekta bodo na voljo:
- upravljavcem 'crowdfunding' platform;
- MSP-jem, z namenom izboljšati njihovo konkurenčnost,
- 'Crowdfunding' vlagateljem, ki bodo zaradi izboljšanih razmer (boljše razumevanje koristi in tveganj) imeli na voljo več varnosti,
- oblikovalcem politik, ki bodo pridobili več možnosti odločanja.
PROJEKTNI PARTNERJI:
- E-zavod (vodilni partner), Slovenija
- Regionální rozvojová agentura jižních Čech,RERA a.s., Češka
- Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości, Poljska
- Città Metropolitana di Bologna, Italija
- Rocketside Zrt., Madžarska
- ikosom - Institut für Kommunikation in sozialen Medien, Nemčija
- ISN – innovation service network GmbH, Avstrija
- CONDA Unternehmensberatungs GmbH, Avstrija
- Creative Industry Forum, Slovaška
- Alma Mater Studiorum - Università di Bologna, Italija
- BRODOTO, Hrvaška
Projekt je sofinanciran iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj.
FOCUS IN CD
Informacije o projektu
NASLOV PROJEKTA: “Inovativne, k bolniku usmerjene zdravstvene storitve - vzpostavitev tesnejše srednjeevropske profesionalne mreže na področju zdravljenja celiakije”
Trajanje projekta: 36 mesecev (01.06.2016. – 31.05.2019)
Zdravo in aktivno staranje predstavlja enega ključnih družbenih izzivov EU, predvsem z vidika pričakovane daljše življenjske dobe prebivalcev. Preventiva na področju kroničnih bolezni ima velik vpliv na kvaliteto življenja bolnikov in je izrednega pomena, če želimo stremeti k trajnostnemu zdravstvenemu sistemu Srednje Evrope.
Pomanjkanje razvoja in promocije inovativnih ter kvalitetnih zdravstvenih storitev, pomanjkanje inovativnih modelov upravljanja in znanj, ima negativne posledice na obstoječe razmere.
Z namenom izboljšati trenutne razmere, bo projekt FOCUS IN CD razvil in pilotno testiral inovativen zdravstveni model na področju celiakije, ki bo služil kot referenčni model tudi za druge kronične bolezni.
PROJEKTNI PARTNERJI:
- Mestna občina Maribor (vodilni partner), Slovenija
- Univerzitetni klinični center Maribor, Slovenija
- E-Zavod -zavod za projektno svetovanje, raziskovanje in razvoj celovitih rešitev, Slovenija
- Klinički bolnički centar Rijeka, Hrvaška
- Università degli Studi di Trieste, Italija
- Udruga oboljelih od celijakije Primorskogoranske županije Rijeka, Hrvaška
- Istituto di Ricerca e Cura a Carattere Scientifico Materno Infantile “Burlo Garofolo”, Italija
- Klinikum der Ludwig-Maximilians-Universität München, Nemčija,
- Lisztérzékenyek Érdekképvis eletének Országos Egyesülete, Madžarska
- Heim Pál Gyermekkórház, Madžarska
- Stiftung Kindergesundheit, Nemčija
- Primorsko –goranska županija, Hrvaška
Projekt je sofinanciran iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj.
IRIC
Informacije o projektu
NASLOV PROJEKTA: “Krepitev čezmejne konkurenčnosti, raziskav in inovacij”
Trajanje projekta: 36 mesecev (1.10.2016 – 30.9.2019)
Projekt je osredotočen na podporo razvoja konkurenčnih produktov in njihovo internacionalizacijo, saj mednarodne aktivnosti krepijo rast, izboljšujejo konkurenčnost in podpirajo dolgoročen obstoj MSP. Študije so pokazale, da mednarodno aktivna podjetja ustvarijo več delovnih mest in so bolj inovativna v primerjavi z lokalno aktivnimi. V zadnjem programskem obdobju je bilo sodelovanje in usklajevanje med podjetji in institucijami na čezmejnem območju izredno dinamično, zaradi tega je smiselno izkoristiti ta potencial tudi na področju internacionalizacije, ga smiselno nadgraditi in testirati.
Temeljni cilj projekta je povečati število internacionaliziranih MSP na čezmejnem območju. Večini MSP primanjkuje znanja, informacij in podpore pri procesu internacionalizacije, prav tako so zaradi svoje majhnosti, negotova in nenaklonjena tveganim oblikam poslovanja. V okviru projekta bo zato poudarek na reševanju omenjenih problemov. Nudila se bo pomoč 20 podjetjem pri njihovi internacionalizaciji na nemško govorečem ali angleško govorečem trgu, kjer bosta preko pilotnih aktivnosti 2 podjetji, ki sta tudi partnerja v projektu, razvili nov produkt in ga pilotno internacionalizirali. Pripravila se bo strategija in akcijski načrt skupne čezmejne coaching sheme za podporo MSP pri njihovi internacionalizaciji, razvila podporna orodja in storitve za testiranje izvozne pripravljenosti, izdelani bodo izvozni načrti, organizirani različni B2B dogodki in delegacije. Inovativnost projektnega pristopa je poudarek na razvoju skupne coaching sheme, s tem bo omogočeno koriščenje skupnih kontaktov, mrež, znanj in orodij. Skupna shema bo omogočila iskanje skupnih strateških priložnosti, razvoj čezmejnih vrednostnih verig in grozdov, kar je za uspešnost internacionalizacije MSP ključnega pomena.
Projektni partnerji:
- ROW Regionalmanagement Obersteiermark West GmbH (vodilni partner)
- Pomurski tehnološki park d.o.o., Slovenija
- USOL, Development, manufacturing and engineering L.t.d., Avstrija
- Gospodarska zbornica Slovenije,
- E-zavod Ptuj, Slovenija
- FB - Forschung Burgenland GmbH, Avstrija
- NET-Automation GmbH, Avstrija
Projekt je sofinanciran iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj.
CAESAR 2
Informacije o projektu
NASLOV PROJEKTA: CAESAR 2 (ClimAte & Energy Solutions for small alpine enterpRises)
Akronim: CAESAR 2
Vsebina projekta
Za ohranjanje konkurenčnosti in izpolnjevanje ciljev dekarbonizacije morajo podjetja zmanjšati porabo energije. Zlasti MSP, ki v alpski regiji pomenijo pomemben del gospodarstva, imajo težave pri analizi svojih potencialov za večjo energetsko učinkovitost (EE) in opredelijo poti proti neto ničli. Projekt bo pokazal prednosti ocene ogljičnega odtisa (CCF) za MSP, zlasti iz sektorja kmetijstva, in jih vključil v postopek analize podatkov. Pilotna podjetja bodo prispevala k oblikovanju kontrolnih seznamov, procesnih seznamov in orodij za ocenjevanje njihovih emisij in energetskih razmer ter začela stanje izboljševati.
CAESAR 2 nadgrajuje rezultate projekta CAESAR, kjer so bile rešitve za uvedbo ukrepov za energetsko učinkovitost v malih alpskih podjetjih razvite s procesom sokreiranja z industrijskimi grozdi iz štirih alpskih držav. Pristop CAESAR se bo razširil tako, da se bo od teme energetske učinkovitosti preselil na višjo raven energetskih pregledov, ki bodo zajemali ogljični odtis, segel v nove sektorje gospodarstva in preizkusil metodologijo, ki je izvedljiva za MSP. Ta tema je trenutno visoko na dnevnem redu v več alpskih regijah in bo v bližnji prihodnosti zelo pomembna. MSP bodo morali biti pripravljeni odgovoriti na vse večje politične in potrošniške/partnerske zahteve v tem smislu.
Cilji in rezultati
- Opredeliti razpoložljiva orodja za izvajanje ocen ogljičnega odtisa podjetij (CCF) in jih prilagoditi potrebam in zmogljivostim malih podjetij
- Vključevanje pristopa CCF z obstoječimi orodji za revizijo energetske učinkovitosti (integrirana revizija CCF&EE)
- Preizkus orodja prek pilotnih projektov v partnerskih državah s poudarkom na kmetijskem sektorju
- Pripraviti smernice za enostavno uporabo za izvajanje revizij CCF&EE v malih podjetjih in razširjanje orodja med panožnimi grozdi in podjetji.
Financiranje: Projekt sofinancira Evropska unija (Pripravljalni akcijski sklad alpske regije - ARPAF)
Proračun projekta: 146.215,00 EUR
Trajanje projekta: 01.0 6.2022 – 30. 11.2023
Projektni partnerji:
- Agencija za energijo Južna Tirolska – CasaClima (IT, vodilni partner)
- Univerza za uporabne vede v Salzburgu (AT)
- Agencija za upravljanje z energijo Furlanija - Julijska krajina (IT)
- E-zavod (SI)
Projekt sofinancira Evropska unija |
EIP KROTA
Informacije o projektu
Naslov projekta: Izboljšanje naravovarstvenih učinkov kmetijskih pridelovalnih sistemov v Sloveniji
Akronim: EIP KROTA
Trajanje projekta: 18. 05. 2022 – 18. 05. 2025
Odobrena sredstva: 249.919,20 €
Projekt je sofinanciran iz Programa razvoja podeželja Republike Slovenije 2014–2020 in Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja v okviru ukrepa Sodelovanje, podukrep M16.5 - Okolje in podnebne spremembe.
Vsebina projekta
Projekt Evropskega inovacijskega partnerstva (EIP) je triletni projekt (2022–2025) za izboljšanje ohranjenosti narave v kmetijski krajini. Namen projekta je izboljšanje stanja biotske pestrosti v okviru tipičnih proizvodnih sistemov v slovenskem kmetijstvu ter preizkus skladnosti ciljnih ukrepov za izbrane travniške habitatne tipe in vrste dvoživk, plazilcev, sesalcev in metuljev s tehnologijo pridelave žit, zelenjave, grozdja in jabolk ter prireje mleka in mesa (dojilje in goveji pitanci, ovce in prašiči).V projektu, ki je financiran iz Programa razvoja podeželja Republike Slovenije 2014–2020 v okviru ukrepa Sodelovanje, podukrep M16.5 - Okolje in podnebne spremembe, sodeluje 14 partnerjev, od tega sedem kmetijskih gospodarstev.
Ohranjanje biotske pestrosti, habitatov in krajine je eden od devetih specifičnih ciljev Skupne kmetijske politike v programskem obdobju 2023–2027. Rezultati monitoringov vrst in habitatnih tipov kažejo na slabo stanje ohranjenosti tako na območjih Natura 2000 kot izven njih. Za izboljšanje stanja so potrebni novi pristopi v načinu kmetovanja, ki jih nameravamo preizkusiti v projektu.
Preizkus novih rezultatsko usmerjenih ukrepov
V projektu bomo pripravili podatkovne podlage in možne različice ukrepov za ohranjanje in obnovo populacij izbranih vrst dvoživk (hribski urh, veliki pupek, zelena rega in rosnica), plazilcev (zelenec, pozidna kuščarica in gož), metuljev (hromi volnoritec in repkarji) in sesalcev (hrček), ki so v svojem življenjskem ciklu pomembno vezani na kmetijske ekosisteme. Vse navedene vrste razen repkarjev so zaščitene po Habitatni direktivi (priloga 2 ali 4) in imajo upadajoče populacije na lokalnem ali nacionalnem nivoju ali pa njihov status zaradi pomanjkanja podatkov ni znan.
Pilotno bomo preizkusili tudi ukrepe za obnovo dveh travniških Natura 2000 habitatnih tipov (6210 in 6510), ki sta glede na zadnje poročilo po Habitatni direktivi za obdobje 2013 -2018 v slabem stanju (ocena U2) tako v alpski kot kontinentalni regiji.
Pomemben del projekta bo namenjen tudi prenosu znanja med ciljnimi skupinami, ki so ključne za uvajanje v projektu razvitih rešitev v prakso in za njihovo morebitno vključitev v instrumente kmetijske politike. Poseben poudarek bo namenjen dvigu usposobljenosti kmetijskih svetovalcev in zainteresiranih kmetijskih gospodarstev. Vzpostavili bomo spletno stran o naravi prijaznem kmetovanju, ki bo vključevala praktična navodila in primere dobrih praks iz izbranih EIP in drugih projektov ter bo služila kot trajno nacionalno stičišče informacij na področju varstva narave v kmetijstvu.
Predlagani ukrepi imajo širše pozitivne okoljske učinke na področju izboljšanja rodovitnosti tal in zmanjševanja erozije, varstva vodnih virov in blaženja ter prilagajanja na podnebne spremembe.
Pristop projekta
Praktični preizkus in analiza izvedljivosti ukrepov bosta potekala v petih različnih statističnih regijah in bosta vključevala:
- pripravo ustreznih podatkovnih podlag in zapolnitev podatkovnih vrzeli s ciljnimi popisi stanja,
- praktični preizkus rešitev in sistema vrednotenja uspešnosti ukrepov na pilotnih območjih,
- vzpostavitev učinkovite komunikacije med raziskovalci, svetovalci in kmeti pri izvajanju ukrepov na terenu,
- analizo izvedljivosti s kvantitativnimi in kvalitativnimi metodami, v katero je vključeno večje število uporabnikov, ob upoštevanju naravnih in družbenih razlik med posameznimi območji.
Z namenom preizkusa ukrepov v različnih pogojih, smo v projekt povabili kmetijska gospodarstva iz petih statističnih regij: pomurska regija, podravska regija, posavska regija, osrednjeslovenska regija in jugovzhodna Slovenija. V vseh regijah so določena območja vključena v omrežje Natura 2000 oz. so uvrščena v različne vrste zavarovanih območij. Konkretno so površine kmetijskih gospodarstev, članov partnerstva, vključene v Krajinski park Goričko in Krajinski park Središče ob Dravi.
Pomemben del projekta bo namenjen tudi prenosu znanja med ciljnimi skupinami, ki so ključne za uvajanje v projektu razvitih rešitev v prakso in za njihovo vključitev v instrumente kmetijske politike. Izvedli bomo več delavnic in demonstracij projektnih rešitev za kmetijska gospodarstva ter strokovnjake, pripravili ciklus 6 spletnih strokovnih dogodkov, videoposnetek s predstavitvijo pridobljenih projektnih znanj ter pripravili priročnik. Poleg tega bomo v projektu vzpostavili tudi spletno stran o naravi prijaznemu kmetovanju, ki bo omogočala trajnostno razširjanje rezultatov projekta. Rezultate projekta bomo na projektnih in drugih območjih v Sloveniji razširjali tudi s pomočjo različnih medijev in javnih dogodkov.
Partnerji:
- E-ZAVOD (vodilni partner)
- Nacionalni inštitut za biologijo
- Univerza v Ljubljani
- Center za kartografijo favne in flore
- KGZS Zavod Ljubljana
- KGZS Zavod Murska Sobota
- Jeruzalem SAT
- Kmetija Beci
- Kmetija Gregorc
- Kmetija Jančar
- Čebelarstvo Kapun
- Kmetija Cerar
- Sadjarstvo Škof
- U-centrix
Povezave
- spletna stran Evropske komisije, namenjena Evropskemu kmetijskemu skladu za razvoj podeželja, https://ec.europa.eu/info/food-farming-fisheries/key-policies/common-agricultural-policy/rural-development_sl
- spletna stran PRP 2014–2020, www.program-podezelja.si/
Vabila
Vabilo na zimski cikel predavanj (863 Kb)
Vabilo 1. delavnica za strokovnjake 5. 4. 2024 (178 Kb)
Vabilo na 1. delavnico za KMG 14. 5. 2024 (179 Kb)
Vabilo 2. delavnica za strokovnjake 5. 6. 2024 (186 Kb)
Vabilo demonstracija znanja 17. 9. 2024 (180 Kb)
Vabilo 3. delavnica za strokovnjake 18. 9. 2024 (184 Kb)
EIP VIVEK
Informacije o projektu
Naslov projekta: Kmetovanje z(a) biodiverziteto na nižinskih kmetijah v Sloveniji
Akronim: EIP VIVEK
Trajanje projekta: 13. 01. 2021 – 13 01. 2024
Odobrena sredstva: 247.784,46 €
Projekt je sofinanciran iz Programa razvoja podeželja Republike Slovenije 2014 – 2020 in Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja v okviru ukrepa Sodelovanje, podukrep M16.5 - Okolje in podnebne spremembe.
Vsebina projekta
Projekt Evropskega inovacijskega partnerstva (EIP) je triletni projekt (2021–2024) za izboljšanje ohranjenosti narave v kmetijski krajini. Namen projekta je izboljšanje gnezditvenih in prehranjevalnih razmer za izbrane vrste ptic kmetijske krajine, izboljšanje pogojev za opraševalce ter izboljšanje ohranitvenega stanja travniških habitatnih tipov preko kmetijskih praks na travinju in njivah na kmetijskih gospodarstvih, ki se nahajajo predvsem na nižinskih območjih Slovenije. V projektu, ki je financiran iz Programa razvoja podeželja Republike Slovenije 2014 – 2020 v okviru ukrepa Sodelovanje, podukrep M16.5 - Okolje in podnebne spremembe, sodeluje 13 partnerjev, od tega sedem kmetijskih gospodarstev.
Prispevanje k varstvu biotske pestrosti, habitatov in krajine je eden od devetih specifičnih ciljev Skupne kmetijske politike po letu 2021. Nekateri rezultati spremljanja stanja biodiverzitete v kmetijski krajini izkazujejo slabo stanje ohranjenosti, zato so za izboljšanje stanja potrebni novi pristopi k načinu kmetovanja.
Preizkus novih rezultatsko usmerjenih ukrepov
V projektu bomo pripravili podatkovne podlage in preizkusili možne različice ukrepov za ohranjanje in izboljšanje stanja populacij pribe, poljskega škrjanca in hribskega škrjanca. Vse tri vrste ptic gnezdijo pretežno na njivah in imajo upadajoče populacije na lokalnem ali nacionalnem nivoju.
Pilotno bomo preizkusili tudi ukrepe za obnovo dveh travniških Natura 2000 habitatnih tipov (6210 in 6410), ki sta glede na zadnje poročilo po Habitatni direktivi za obdobje 2013-2018 v slabem stanju (ocena U2) tako v alpski kot kontinentalni regiji. V projektu bomo tudi raziskali možnost uporabe biomase s tradicionalnih pozno košenih travnikov za potrebe vzpostavljanja cvetnih pasov ali obnove ogroženih travniških habitatnih tipov na drugih kmetijskih gospodarstvih, kar lahko predstavlja novo tržno priložnost za kmetije na območjih Natura 2000.
V projektu bomo naslovili tudi krajinske elemente, ki jih ptice potrebujejo za petje, prehranjevanje in gnezdenje, vendar jih v zmerno do zelo intenzivni kmetijski krajini primanjkuje. To se odraža v negativnih populacijskih trendih ptic na takšnih območjih, ti elementi pa so pomembni tudi za opraševalce. Gre predvsem za lesne krajinske značilnosti (drevesa in grmi, mejice in solitarne grme ter drevesa), robne habitate (cvetni in deteljno-travni pasovi) in kratkotrajno (eno- ali dvoletno) praho.
Predlagani ukrepi imajo širše pozitivne okoljske učinke na področju izboljšanja rodovitnosti tal in zmanjševanja erozije, varstva vodnih virov in blaženja ter prilagajanja na podnebne spremembe.
Pristop projekta
Praktični preizkus in analiza izvedljivosti ukrepov bosta potekala na treh projektnih območjih: Goričko, Dravsko-Ptujsko-Središko polje in Ljubljansko barje. Vključevala bosta:
- pridobivanje potrebnih podatkovnih podlag s ciljnimi popisi stanja,
- preizkus sistema komunikacije med raziskovalci, svetovalno službo in kmetijskimi gospodarstvi pri izvajanju ukrepov na terenu,
- pilotno izvedbo na sedmih kmetijskih gospodarstvih in preizkus primernih metod za vrednotenje uspešnosti ukrepov ter
- analizo izvedljivosti na podlagi intervjujev in fokusnih skupin ter anketiranja najmanj 300 predstavnikov kmetijskih gospodarstev.
Projektna območja na podlagi obstoječih podatkov sodijo med ključna območja za ohranjanje ciljnih vrst ptic in travniških habitatnih tipov v Sloveniji, hkrati pa med njimi obstajajo določene razlike v kmetijskih praksah, ki zahtevajo nekoliko različno zasnovo ukrepov. Vsa projektna območja so deloma ali v celoti vključena v omrežje Natura 2000. Goričko, del Središkega polja in Ljubljansko barje so bili razglašeni tudi za krajinske parke.
Pomemben del projekta bo namenjen tudi prenosu znanja med ciljnimi skupinami, ki so ključne za uvajanje v projektu razvitih rešitev v prakso in za njihovo vključitev v instrumente kmetijske politike. Izvedli bomo več delavnic in demonstracij projektnih rešitev za kmetijska gospodarstva, strokovnjake in študente ter pripravili priročnik, ki bo dostopen tako v tiskani kot digitalni obliki. Rezultate projekta pa bomo na projektnih in drugih območjih v Sloveniji razširjali tudi s pomočjo različnih medijev in javnih dogodkov.
Partnerji:
- E-ZAVOD (vodilni partner)
- Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS)
- Jeruzalem SAT
- Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta
- KGZ – Zavod Ljubljana
- KGZ – Zavod Ptuj
- Kmetija Filo
- Kmetija Temlin
- Kmetija Hujs
- Kmetija Metličar
- Kmetija Tancek
- Kmetija Šteblaj
- Občina Ormož
Povezave
- spletna stran Evropske komisije, namenjena Evropskemu kmetijskemu skladu za razvoj podeželja, https://ec.europa.eu/info/food-farming-fisheries/key-policies/common-agricultural-policy/rural-development_sl
- spletna stran PRP 2014–2020, www.program-podezelja.si/
Priročnik
Varstvo biodiverzitete v kmetijski krajini (4.1 Mb)
Vabila
Vabilo na zaključni strokovni posvet projekta EIP VIVEK 06. 12. 2023 (766 Kb)
Vabilo na strokovno srečanje za kmetije 16. 03. 2023 (142 Kb)
Vabilo demonstracija za druge KMG 18. 05. 2022 (118 Kb)
Vabilo 2. delavnica strokovnjaki 17. 05. 2022 (121 Kb)
Vabilo na delavnico za kmetijska gospodarstva 13. 05. 2022 (123 Kb)
Vabilo 1. delavnica 07. 04. 2022 (130 Kb)
Poročilo
Protokol dobrih praks razvitih v projektu EIP VIVEK (4.5 Mb)
Analiza izvedljivosti prenosa projektnih rešitev EIP VIVEK (7.5 Mb)
Zaključek projekta
Izjava za javnost ob zaključku projekta (719 Kb)
PAS 2020
Informacije o projektu
NASLOV PROJEKTA: Panevropski pristop k trajnostni prenovi stavb
Akronim: PAS 2020
O PROJEKTU
Strokovnjaki za trajnostno prenovo stavb iz Slovenije, Portugalske in Nizozemske, so združili moči v vseevropskem projektu na temo trajnostne dediščine, ki ga podpira EIT Climate-KIC. Projekt prispeva k motiviranju deležnikov za trajnostno prenovo obstoječih stavb, s poudarkom na starejših stavbah, kjer je prenova po navadi bolj kompleksna. S tem namenom je bila tekom projekta obogatena platforma “Zeleni Meni/Green Menu”, ki predstavlja obsežno zbirko spletnih orodij, kjer lahko uporabniki najdejo ustrezne informacije o tem, kako narediti svoje domove bolj trajnostne, vključno s tehničnimi rešitvami, finančnimi podporami in v skladu z obstoječimi predpisi. Na voljo so tudi uporabni kalkulatorji za investicije in prihranke. To orodje je v razširjeni obliki že nekaj časa na voljo na Nizozemskem, kjer se uspešno uporablja za podporo prenov starejših stavb tako na državni, kot tudi lokalni ravni.
Doseganje zdravega bivalnega okolja, podnebne nevtralnosti stanovanjskega fonda in stimulacija zelenega gospodarstva so ključni mejniki za izpolnitev razvojnih ambicij in ciljev Slovenije, kot tudi Evrope. Kriza Covid-19 je še dodatno pokazala pomembnost vlaganja v bolj trajnostne in vzdržljive socialno-ekonomske rešitve ter v zdravo življenjsko ter bivalno okolje.
O SODELOVANJU
Delo E-Zavoda, Inštituta za celovite razvojne rešitve (Slovenija), CENSE, FCT-NOVA University of Lisbon (Portugalska) in De Groene Grachten (Nizozemska) se izvaja na treh evropskih lokacijah z različnimi lokalnimi konteksti in potrebami. Partnerji so združeni v želji po agregaciji in nadgradnji znanja za trajnostno prenovo grajenega okolja s poudarkom na stavbah kulturne dediščine.
Projekt je poleti 2020 prejel sofinanciranje s strani EIT Climate-KIC, saj je bil izbran za enega izmed izrednih evropskih obnovitvenih projektov v obdobju Covid-19.
O ZELENEM MENI-ju
Platforma “Zeleni Meni ”, predstavlja obsežno zbirko spletnih orodij, kjer lahko uporabniki najdejo ustrezne informacije o tem, kako narediti svoje domove in stavbe bolj trajnostne. Prednostno so predstavljene možnosti prenove starejših stavb, ki običajno pri prenovah predstavljajo poseben izziv.
Na platformi Zeleni Meni so informacije o več kot 70 ukrepih prenove, od hitrih rešitev, do bolj zapletenih posegov. Poleg ukrepov ponujamo informacije o pomembnih predpisih, možnih shemah financiranja, na voljo so kalkulatorji za izračun investicij in prihrankov ter nasveti za načrtovanje in spremljanje procesa prenove stavbe. Vse je predstavljeno na uporabniku prijazen način s 3-D vizualizacijo določenega tipa stavbe in enostavno navigacijo med temami.
Platformo "Zeleni meni" je leta 2014 razvila organizacija De Groene Grachten. “Zeleni Meni/Green Menu” na Nizozemskem služi kot nacionalna platforma znanja, ki navdihuje in aktivira lastnike stavb, da svoje stavbe obnavljajo na trajnosten način, poseben poudarek pa je na stavbah kulturne dediščine. Ta pristop se je na Nizozemskem izkazal za uspešnega, zato smo ga v sodelovanju s projektnimi partnerji in z GI ZRMK želeli razširiti in prilagoditi slovenskemu in portugalskemu kontekstu.
Projekt je sofinanciran iz sklada programa EIT Climate KIC.
SEAVIEWS
Informacije o projektu
NASLOV PROJEKTA: Sektorsko prilagodljiv virtualni sistem zgodnjega opozarjanja na onesnaženje morja.
Akronim: SEAVIEWS
Trajanje projekta: 1.4.2020 - 30.9.2022
Cilj projekta SEAVIEWS je promocija in izboljšanje transnacionalnega sodelovanja za spopadanje z ranljivostjo okolja, razdrobljenostjo in varovanjem ekosistemskih storitev na širšem območju Jadrana. Projekt SEAVIEWS združuje zainteresirane deležnike iz 6. partnerskih držav - Grčije, Albanije, Hrvaške, Črne gore, Italije in Slovenije.
Prvi del projekta se nanaša na razvoj transnacionalne mreže, ki bo prejemala, shranjevala in analizirala podatke o kakovosti morja iz mreže pametnih senzorjev, lociranih na kritičnih točkah. Posamezniki bodo lahko s pomočjo aplikacije objavljali opažanja v zvezi z onesnaženjem morja v realnem času. Inovativnost tega virtualnega sistema zgodnjega opozarjanja za preprečevanje in upravljanje onesnaževanja morja iz različnih virov je v vključitvi orodij za analizo velikih baz podatkov. V mrežo bodo vključeni tudi HUBi za monitoring onesnaženja morja - ti bodo vzpostavljeni z namenom razširjanja informacij ter analiziranja podatkov in rezultatov raziskav med širšo publiko. Namen tega sklopa je spodbujati razumevanje in občutljivost ljudi za onesnaženje morja ter njihovo aktivno vključitev v preprečevanje onesnaževanja morja.
Drugi sklop je namenjen spremembi makroregionalnega akcijskega načrta. S sodelovanjem nacionalnih in regionalnih oblasti je končni cilj SEAVIEWS izboljšati varovanje morskega okolja z uporabo orodij kot so velike baze podatkov. V okviru projekta bo ustanovljen odbor, ki bo ocenil in predlagal ukrepe za izboljšanje stanja onesnaženja morja na osnovi dinamičnega postopka odločanja. Z doseganjem zastavljenih ciljev bi SEAVIEWS lahko izboljšal kakovost Jadransko-Jonskega morja.
Partnerji:
- National Technical University of Athens
- National Interuniversity Consortium for Marine Sciences
- University of Zagreb, Faculty of Mechanical Engineering and Naval Architecture
- Ministry of Transport and Maritime Affairs
- E-Zavod
- University of Tirana
- Chambers Group for the Development of Greek Isles
Newsletter:
SEAVIEWS Newsletter No1 (946 Kb)
SEAVIEWS Newsletter No2 (1.2 Mb)
Projekt je sofinanciran iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj.
LIFE 4 POLLINATORS
Informacije o projektu
NASLOV PROJEKTA: Vključevanje javnosti v ohranitev divjih čebel in drugih opraševalcev v Sredozemlju
Akronim: LIFE 4 POLLINATORS
Trajanje projekta: 1.10.2019 - 30.9.2023
Cilj projekta je povečanje okoljskih koristi z izboljšanjem ohranjanja opraševalcev in uvajanjem postopnih sprememb v prisotnih praksah v sredozemski regiji. Za dosego cilja je v projektu zastavljena vrsta aktivnosti, ki spodbujajo izobraževanje in razširjanje znanja, izvajanje pristopov participativne znanosti (citizen science) in izboljšano upravljanje okolja:
- Ozaveščanje javnosti o upadanju divjih opraševalcev in pomenu opraševanja za delovanje in zdravje ekosistemov ter agroekosistemov.
- Spodbujanje pristopov in vedenja za ohranitev avtohtonih divjih opraševalcev.
- Vključitev javnosti v zbiranje podatkov in ozelenitvene aktivnosti z namenom prispevanja k biotski raznovrstnosti in ohranjanju / obnovi ekosistemov.
- Izboljšanje splošnega znanja o 1) avtohtonih sredozemskih divjih opraševalcih in entomofilnih rastlinah; 2) njihovih interakcijah in 3) tujerodnih invazivnih vrstah vključno s spremljanjem stanja preko participativne znanosti.
- Spodbujanje zelene infrastrukture, kmetijstva brez pesticidov in opraševalcem prijazne prakse v podeželskih in mestnih okoljih ob vključevanju kmetov, kmetijskih svetovalcev in drugih zainteresiranih deležnikov upravljanja urbanih zelenih javnih površin.
- Promocija boljšega upravljanja okolja s pomočjo posredovanja podatkov pristojnim organom in spodbujanje priprave strategij oz. akcijskih načrtov za opraševalce v državah članicah, kjer ti manjkajo (IT, GR, ES).
- Izdelava participativne in interaktivne baze podatkov o divjih opraševalcih, izboljšanje razpoložljivosti in izmenjave informacij o okolju v sredozemski regiji. Te informacije se nanašajo na interakcije med opraševalci in rastlinami, ki predstavljajo izhodiščne podatke za pripravo praktičnih ukrepov ohranjanja.
- Izboljšanje znanja o biotski raznovrstnosti na območju Sredozemlja: zbrane informacije bodo prispevale k premagovanju vrzeli v znanju o raznolikosti in stanju opraševalcev sredozemske regije.
Partnerji:
- Alma Mater Studiorum – University of Bologna
- Federazione Regionale Coldiretti Emilia Romagna
- Council for Agricultural Research and Economics (CREA)
- State Agency Consejo Superior de Investigaciones Científicas (CSIC)
- E-zavod
- University of the Aegean – Research Unit
- University of Vigo
Projekt je sofinanciran iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj.
ENES-CE
Informacije o projektu
NASLOV PROJEKTA: »Sodelovanje med javnimi organi in energetskimi zadrugami državljanov pri izvajanju lokalnih energetskih strategij v Srednji Evropi«
Akronim: ENES-CE
Trajanje projekta: 36 mesecev (1. 4. 2019 - 31. 3. 2022)
Države srednje Evrope potrebujejo podporo pri razvoju lokalnih in regionalnih energetskih strategij in akcijskih načrtov, saj zaostajajo pri njihovem izvajanju in s tem ogrožajo regionalno konkurenčnost. Lokalne oblasti se pri izvajanju energetskih načrtov srečujejo s številnimi izzivi, vključno s pomanjkanjem financiranja, kadrov in lokalne podpore. Vse to pa spodkopava cilj zmanjšanja emisij toplogrednih plinov za 40 % do leta 2030. Za oblikovanje funkcionalnega načrta za nizkoogljično gospodarstvo (kot je SEAP / SECAP) je potrebno izkoristiti človeški in finančni potencial državljanov.
S projektom želimo doseči večjo podporo okolja energetskim načrtom, večjo kakovost le-teh z vključitvijo vseh ključnih deležnikov, predvsem državljanov.
Pričakovani rezultati so:
- razvite in izvedene inovativne energetske strategije
- državljani, ki sodelujejo v procesu energetskih strategij in načrtovanju razvoja
- izboljšani upravljavski sistem
- oblikovan okvir za razvoj naložb državljanov
- ustvarjene energetske skupine / zadruge, ki so sposobne podpirati načrtovanje, izvajanje in tudi financiranje projektov trajnostne energije
PROJEKTNI PARTNERJI:
- Comune di Forlì, Italija
- Međimurska energetska agencija d.o.o., Hrvaška
- Grad Prelog, Hrvaška
- E-zavod, zavod za projektno svetovanje, raziskovanje in razvoj celovitih rešitev, Slovenija
- Mestna občina Koper, Slovenija
- Energiaklub Szakpolitikai Intézet és Módszertani Központ Egyesület, Madžarska
- Budapest Föváros XIV. kerület Zugló Önkormányzata, Madžarska
- City Pfaffenhofen Stadtwerke, Nemčija
- Bürger-Energie-Genossenschaft im Landkreis Pfaffenhofen a.d.Ilm e.G., Nemčija
- Województwo Lubelskie, Poljska
Projekt je sofinanciran iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj.
Kontakt
Kontaktna oseba:
Darko Ferčej
Tel.: (02) 749 32 25
Fax: (02) 749 32 17
E-mail:
Spletna stran projekta: https://www.interreg-central.eu/ENES-CE
CAESAR
Informacije o projektu
NASLOV PROJEKTA: CAESAR (Izboljšanje energetske učinkovitosti v malih podjetjih s področja Alp)
Akronim: CAESAR
Vsebina projekta
Vpeljava učinkovitih ukrepov energetske učinkovitosti v podjetjih je ključni pogoj za dosego podnebnih ciljev EU do 2030. Podjetja porabijo približno tretjino energije v EU. Zato izboljšanje energetske učinkovitosti podjetij bistveno prispeva k razogljičenju evropskega gospodarstva ter obenem povečuje konkurenčnost in znižuje stroške. Velika podjetja so že zavezana z izvajanju energetskih pregledov (npr EN16247) za opredelitev potencialov varčevanja z energijo. MSP, in še posebej mala podjetja, pa na tem področju niso zelo aktivna, predvsem zaradi pomanjkanja znanja in strahu pred prevelikimi stroški ukrepov. Projekt CAESAR pa naslavlja ravno to področje. Projektno partnerstvo bo vzpostavilo mrežo deležnikov z namenom vpeljati ukrepe energetske učinkovitosti v mala in srednja podjetja. Vzpostavljeni bodo temelji za uspešno usposabljanje deležnikov (oblikovalcev politik, podjetij, energetskih agencij, presojevalcev) v regijah, za vpeljavo ukrepov v podjetjih. Vzpostavljen bo sistem benchmarkinga za MSP in razvito orodje za izvajanje energetskih presoj, ki bo skladno s potrebami MSP in enostavno za uporabo. Energetski svetovalci za MSP bodo usposobljeni za uporabo orodij.
Ključni rezultati
- Vzpostavljena EUSALPS mreža ključnih deležnikov za vpeljavo ukrepov energetske učinkovitosti v MSP
- Razvoj orodja za energetske presoje v MSP in razvoj ukrepov za izboljšave
- Vzpostavitev mednarodnega modela benchmarkinga za energetsko učinkovitost MSP
- Usposabljanje energetskih svetovalcev in osveščanje ciljnih skupin
Financiranje: Projekt je sofinanciran s strani Evropske unije (Alpine Region Preparatory Action Funds - ARPAF)
Projektni partnerji:
- Agency for Energy South Tyrol – CasaClima (IT, vodilni partner)
- ClusterAgentur BW (DE)
- Energy Management Agency of Friuli Venezia Giulia (IT)
- Energy Tirol (AT)
- E-zavod (SI)
- Auvergne-Rhône-Alpes Energy Environment (F – opazovalec)
- Autonomous Province of Trento, Provincial Agency for Water Resources and Energy (IT – opazovalec)
- Infrastrutture Lombarde SpA (IT – opazovalec)
Projekt je sofinanciran s strani Evropske unije |
GREEN LINE
Informacije o projektu
NASLOV PROJEKTA: Trajnostno sodelovanje med javnimi institucijami v regiji na področju varstva okolja, energetske učinkovitosti in obnovljivi energiji
Akronim: GREEN LINE
Trajanje: 01.07.2018 – 30.06.2021
Skupni cilj projekta Green Line je ustvariti zeleno čezmejno sodelovanje, ki bo slonelo na izboljšanih kapacitetah vključenih organizacij in s tem uspešnejši podpori, ki jo nudimo javnim organizacijam. Gre za kreiranje trajnostnega sodelovanje med institucijami na področju varstva okolja, energetske učinkovitosti in obnovljive energije. Prav tako projekt ustvarja pogoje in izhodišča za sodelovanje med samimi javnimi institucijami na čezmejnem območju.
Ključna točka projekta, ki bo dvignila zmogljivost sodelovanja je »twining proces« usposabljanja in razvoj podpornih orodij.
V sklopu projekta se bodo pripravila orodja, kot so aplikacija za energetsko knjigovodstvo ter 3-D model Zalsko-Murskega geotermalnega bazena, kot podpora za izboljšanje strateškega sodelovanja in odločanja.
Trajnostno sodelovanje med javnimi institucijami v čezmejni regiji na področju varstva okolja, energetske učinkovitosti in obnovljive energije, bo slonela na pripravi in implementaciji strateških programov.
Partnerji:
- Lokalna energetska agencija za Pomurje (LEA Pomurje)
- IMRO-DDKK
- Nyugat-Pannon
Terület- és
Gazdaságfejleszt
ési Szolgáltató
Közhasznú - E-zavod, (Slovenija)
Spletna stran projekta: http://www.green-capacity.eu/
Facebook: https://www.facebook.com/projectgreenline/
Projekt je sofinanciran iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj.
GREEN MIND
Informacije o projektu
NASLOV PROJEKTA: Inovativnost zelene in pametne industrije mobilnosti
Akronim: GREEN MIND
Trajanje: 1.2.2018 – 1.8.2020
Projekt Green Mind spodbuja gospodarsko konkurenčnost in razvoj inovacij v industriji zelene in pametne mobilnosti. To dosega s krepitvijo regionalnega in transnacionalnega sodelovanja med podjetji, raziskovalnimi ter vladnimi inštitucijami.
Green Mind krepi transnacionalno sodelovanje grozdov in agencij ter s tem omogoča podporo za mala in srednja velika podjetja (MSP) pri izkoriščanju in prepoznavanju tržnih priložnosti, ter izkoriščanju povišanja povpraševanja po zelenih in pametnih mobilnih izdelkih in storitev v ključnih sektorjih mobilnosti (promet in logistika, avtomobilska industrija, energija in informacijska tehnologija.
Glavni cilji:
- Testiranje novih tržnih informacij, pregled javnega financiranja, in »B2B matchmaking« storitev za MSP
- Izgradnja prenosljivega modela omenjenih storitev za grozde in agencije
- Vzpostavitev transnacionalnega inovacijskega omrežja, ki vključuje industrijo, vladne ter akademske institucije
- Izvajanje programa podpore politik z vključevanjem rezultatov projekta na podlagi strategij pametne specializacije vključenih regij
Partnerji:
- SIPRO, Economic development agency (Italy)
- CERTH, Centre for research and technology Hellas (Greece)
- ASCC, Andalusia Smart City Cluster – Multi-sector innovative business association for smart cities (Spain)
- AFT, Association for the development of professional training in transport and logistics (France)
- IDA, Istrian Development Agency (Croatia)
- SERDA, Sarajevo Economic Regional Development Agency (Bosnia-Herzegovina)
- E-zavod, (Slovenija)
- SDC, County of Split-Dalmatia (Croatia)
Projektne aktivnosti so bile namenjene tudi izvedbi pilotnih projektov. Testirali smo orodja, ki jih javne institucije in podjetja s področja mobilnosti potrebujejo pri svojem delu. Dokumentacija je dosegljiva na spodnjih linkih.
Uporabniku orodij ne dajemo nobenih jamstev za pravilnost finančnih izračunov in ne prevzemamo nobene odgovornosti za pravilno uporabo. V primeru težav pri uporabi nas kontaktirajte.
Meritve prometa - Koroška v času Covid-19 (328 Kb)
Kolesarjenje v času Covid-19 (194 Kb)
Parkiranje v času Covid-19 (215 Kb)
Projekt je sofinanciran iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj.
BB-CLEAN
Informacije o projektu
NASLOV PROJEKTA: Strateška orodja za trajnostno rabo biomase z namenom zmanjševanja onesnaženja iz malih kurilnih naprav.
Akronim: BB-CLEAN
Trajanje: 17.4.2018 - 16.4.2021
Glavni cilj projekta je razvoj transnacionalnih politik za trajnostno rabo biomase za ogrevanje domov, da bi zmanjšali negativne vplive in izboljšali njeno pametno uporabo v alpskih regijah (AR). Projekt se bo osredotočil na inovativne in interaktivne pristope za ozaveščanje državljanov in lokalnih skupnosti o kritičnih vidikih povezanih z gorenjem biomase in o opredelitvi strateških tehnoloških, gospodarskih in regulativnih orodij za zmanjšanje vpliva gorenja biomase v alpskih dolinah. Inovativni trajnostni poslovni modeli bodo zagotovili dolgoročni uspeh vzpostavljenih rešitev. Nastali bodo skupni dokumenti o političnih smernicah, ki bodo predstavljali usklajene predpise za trajnostno uporabo biomase v AR. Integrirano sodelovanje partnerjev iz 6 držav alpskega prostora in mreže opazovalcev bodo doprinesli pomembne vedenjske, tehnološke, okoljske in regulativne spremembe na območju alpskega prostora in EU ravni, saj ne obstajajo skupni predpisi za majhne naprave na biomaso.
Partnerji:
- Università Cattolica del Sacro Cuore
- ARPA Valle d’Aosta
- Communauté de communes Pays du Mont-Blanc
- Atmo Auvergne-Rhône-Alpes
- KSSENA
- E-zavod
- FH Joanneum
- ECONCEPT
BB Clean First Newsletter (633 Kb)
BB Clean Second Newsletter (712 Kb)
BB Clean Third Newsletter (658 Kb)
BB Clean Fourth Newsletter (615 Kb)
BB Clean Fifth Newsletter (588 Kb)
Projekt je sofinanciran iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj.
MELINDA
Povzetek projekta
NASLOV PROJEKTA: MELINDA- “Inovativni nizkoogljični mobilni ekosistemi v Alpah“
AKRONIM: MELINDA
MELINDA podpira program INTERREG Alpine Space v okviru Evropskega sklada za regionalni razvoj (ESRR). Skupni znesek sofinanciranja znaša: 1.558.521,75 €
Vodilni partner: Insiel S.p.A.
Projektni partnerji:
- PP2: E-zavod
- PP3: Mestna občina Maribor
- PP4: Univerza v Mariboru
- PP5: B.A.U.M. Consult GmbH München
- PP6: Auvergne Rhône-Alpes Énergie-Environnement
- PP7: Hochschule Luzern – Wirtschaft
- PP8: Fachhochschule Vorarlberg GmbHPP9: University of Milano-Bicocca
- PP9: Università degli Studi di Milano-Bicocca
- PP10: AustriaTech – Gesellschaft des Bundes für technologiepolitische Maßnahmen GmbH
- PP11: UTI del Noncello
- PP12: Stadt Leutkirch
Vrednost projekta: 1.833.555,00 €
ESRR: 1.558.521,75 €
Trajanje projekta: 17.04.2018 – 16.04.2021
Partnerstvo projekta MELINDA želi razvijati inovativne rešitve na področju mobilnosti prebivalcev v alpskem prostoru, ki bodo prispevale k zmanjšanju onesnaževanja okolja. Cilj je spodbuditi spremembe v vedenju in izboljšati instrumente politike:
- z boljšim razumevanjem zahtev uporabnikov na področju mobilnosti s pomočjo uporabe 'crowdsourcinga'
- s sodelovanjem pri razvoju IKT orodja za prebivalce, ki bi želeli s spremembo vzorcev mobilnosti prispevati k zmanjšanju onesnaževanja v sodelujočih regijah,
- z ustvarjanjem inovativnih poslovnih modelov za ponudnike mobilnih storitev z vključevanjem končnih uporabnikov.
Glavni rezultat je uvedba novega modela za spodbujanje vedenja mobilnosti med prebivalci, ki bo prispeval k znižanju emisij ogljika. Pripravljena bo analiza dejavnikov, ki vplivajo na povpraševanje in ponudbo mobilnosti, z uporabo medsektorskega in socialnega inovacijskega pristopa. Namen analize je prispevati informacije in znanje, za kreiranje učinkovitejših nizko-ogljičnih politik na področju mobilnosti.
BOOSTEE-CE
Povzetek projekta
NASLOV PROJEKTA: “Povečanje energetske učinkovitosti v srednjeevropskih mestih s pomočjo pametnega upravljanja z energijo”
Trajanje projekta: 36 mesecev (01.06.2017 – 31.05.2020)
Srednja Evropa ima velik potencial za uvajanje lokalnih in regionalnih energetskih sistemov, ki temeljijo na rabi obnovljivih virov energije in varčevanju z energijo, pri tem pa je pomembno, da so spodbude, ki izboljšujejo pristope energetske učinkovitosti, sprožene od spodaj navzgor. Posebna pozornost je namenjena izboljšanju energetske učinkovitosti obstoječih stavb, saj so velik porabnik električne energije z letno stopnjo rasti okoli 4 odstotke. Zmanjšanje porabe energije v obstoječih javnih stavbah brez večjih gradbenih del predstavlja enega glavnih izzivov za javni sektor.
Zato potrebuje javni sektor preprosta, a koristna orodja in metodologijo za pravilno upravljanje z energijo. Namen projekta je izboljšati energetsko učinkovito upravljanje v obstoječih javnih stavbah ter zmanjšati porabo energije v sodelujočih evropskih regijah, zlasti tistih, ki manj napredujejo k ciljem nizkoogljične družbe. V ta namen bo v okviru projekta razvita platforma OnePlace, ki bo omogočala prenos znanja tudi v druge evropske regije. Z razvojem in izvajanjem 3D sistema za energetsko upravljanje in izvedbo pilotnih projektov, bo projekt pokazal inovativen pristop k energetskemu nadzoru stavb.
PROJEKTNI PARTNERJI:
- Fondazione Bruno Kessler (vodilni partner), Italija
- E-zavod, zavod za projektno svetovanje, raziskovanje in razvoj celovitih rešitev, Slovenija
- Energetická agentura Zlínského kraje, o.p.s., Češka
- Regionalna energetska agencija Sjever, Hravaška
- Mazowiecka Agencja Energetyczna Sp. z o.o., Poljska
- Tolna Megyei Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Közhasznú Kft, Madžarska
- Regione Emilia - Romagna, Italija
- Mestna občina Velenje, Slovenija
- Grad Koprivnica, Hrvaška
- Stadtgemeinde Judenburg, Avstrija
- Energieagentur Obersteiermark, Avstrija
- Europejskie Ugrupowania Współpracy Terytorialnej NOVUM z o. o. (PL)Evropské seskupení pro územní spolupráci NOVUM, s r. o. (CZ), Poljska
- Gmina Miasto Płońsk, Poljska
PRIDRUŽENI PARTNERJI:
- Zlínský kraj, Češka
- Tolna Város Önkormányzata, Madžarska
BOOSTEE Newsletter 01 SLO (959 Kb)
BOOSTEE Newsletter 02 SLO (1.0 Mb)
BOOSTEE Newsletter 03 SLO (4.5 Mb)
BOOSTEE-CE izjava za javnost (460 Kb)
Projekt je sofinanciran iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj.
GREENCYCLE
Informacije o projektu
NASLOV PROJEKTA: “Uvajanje krožne ekonomije v območje Alp za zmanjševanje ogljičnega odtisa”
Trajanje projekta: 36 mesecev (01.11.2016. – 31.10.2019)
Namen projekta GREENCYCLE je vpeljava sistema krožne ekonomije (alternativa linearnemu modelu) kot celostnega pristopa v podporo implementacije nizkoogljičnih strategij ter dodatnem zmanjšanju emisij toplogrednih plinov v partnerskih mestih. Uvedba krožne ekonomije bo pripomogla k zmanjšanju rabe energije in vode, povrnitvi najpomembnejših surovin, zmanjšanju transporta, spodbuditvi eko-inovacij, ter nenazadnje ustvarjanju zelenih delovnih mest, kar naslavlja izzive državljanov z nižjimi prihodki in zasleduje prioritetno os 2 progama Interreg programa Območje Alp. Mesta, kot eden izmed največjih povzročiteljev emisij in porabnikov energije ter surovin, bodo odigrala pionirsko vlogo na področju implementacije strategij krožne ekonomije. V proces se bodo aktivno vključevale ključne ciljne skupine: javna podjetja, majhna in srednje velika podjetja, meščani, raziskovalne institucije.
V obliki javno dostopnega e-orodja se bo razvila podporna zbirka orodij, ki bo omogočala načrtovanje, upravljanje in spremljanje ključnih procesov krožne ekonomije. Pomemben del projekta je usmerjen v izvedbo pilotnih praks, preko katerih bodo partnerska mesta dobila priložnost testiranja in ocenjevanja realnih scenarijev uvedbe krožne ekonomije. Za doseganje visoke učinkovitosti krožne ekonomije je nujno doseganje kritične mase surovin za katero je ključen makroekonomski pristop.
Z namenom vzpostavitve mednarodnega trga s ključnimi surovinami, se bo razvila mednarodna platforma. Ta bo predstavljala tudi mesto aktivnega povezovanja regionalnih koordinatorjev krožne ekonomije v člansko mrežo ter omogočila nadaljnji razvoj krožne ekonomije na območju Alp. Na ta način bodo partnerska mesta postali svetilniki dobrih praks krožne ekonomije, ki bodo navdihovali in spodbujali druga mesta in regije na pot krožne ekonomije.
PROJEKTNI PARTNERJI:
- Mestna občina Maribor (vodilni partner)
- E-zavod
- Stadt Freiburg im Breisgau
- Marktgemeinde Goetzis
- Comune di Trento
- Informatica Trentina Spa
- Rhônalpénergie-Environnement
- Communauté d’Agglomération du Pays Viennois
- CESBA Alps
- Liechtemstein Institute for Strategic Development
Projekt je sofinanciran s strani Evropskega sklada za regionalni razvoj v sklopu Interreg programa Alpski prostor v skupnem znesku 1.654.330,98 €.
CASCO
Informacije o projektu
NASLOV PROJEKTA: “Pametne nizkoogljične skupnosti”
Trajanje projekta: 36 mesecev (01.11.2016. – 31.10.2019)
Glavni namen projekta je zmanjšanje emisij ogljikovega dioksida na območju Alp.
Projekt zasleduje dva glavna cilja:
- razvoj in implementacijo nizkoogljičnih mednarodnih političnih instrumentov za oskrbo z lesenimi izdelki z nizkim ogljičnim odtisom, ter
- ustvariti sklenjen krog regijske dodane vrednosti in kapitalizacijo nizkoogljčnih lesenih izdelkov s spodbujanjem njihovega vključevanja v politike, javne organe in druge ključne akterje, kot so arhitekti.
Specifični rezultati projekta bodo:
- razviti politični okvir za vključevanje nizkoogljičnih lesenih izdelkov v javno naročanje.
- vključitev teh politik v različne skupnosti na območju programskega območja.
- Izboljšan mednarodni operativni okvir in podporna orodja za nizkoogljične politike.
- okrepitev SMP vrednostnih verig in izboljšana dostopnost nizkoogljičnega lesa, da se zadosti povišanemu povpraševanju javnosti.
PROJEKTNI PARTNERJI:
- BSC, poslovno podporni center Kranj
- RAEE
- Sinergija Development Agency
- IG Kraftspendedorfer Joglland
- Parco Scientifico Technologico per l 'Ambiente
- E-zavod
- Regionalentwicklung Vorarlberg eGen
- Unione Montana dei Comuni della Valesia
- Agenzia Regionale per la protezione dell Ambiente del Piemonte
- Holz von Hier gemeinnutzige GmbH
- Climate Alliance Klima Bundnis
CaSCo podpira program INTERREG Alpine Space v okviru Evropskega sklada za regionalni razvoj (ESRR). Skupni znesek sofinanciranja je 1,947,509 EUR.
CE HEAT
Informacije o projektu
NASLOV PROJEKTA: “Celovit model upravljanja odvečne toplote v regijah Srednje Evrope”
Trajanje projekta: 36 mesecev (01.06.2016. – 31.05.2019)
Projekt CE-HEAT se je namenil vzpostaviti pogoje za izboljšanje rabe odvečne toplote in s tem prispevati k dvigu energetske učinkovitosti v srednjeevropskem prostoru. Partnerji so projektno idejo zgradil na dejstvu, da je potrebno narediti korak naprej v izkoriščanju odvečne toplote, ki je do danes kljub izdatnemu potencialu, ostalo slabo izkoriščeno. Izboljšanje upravljanja z odvečno toploto bo spodbujeno z identifikacijo potencialov, s podpornimi orodji namenjenimi načrtovalcem in investitorjem ter pripravo strateških usmeritev za odločevalce.
Izpostavljamo le pomembnejše rešitve za dosego ciljev projekta:
- analitična in nadzorna GIS platforma (register odvečne toplote), ki bo vključevala informacije o virih odvečne toplote in možnost osveževanja podatkov;
- priprava pripomočkov, ki bodo v pomoč potencialnim investitorjem in pristojnim institucijam pri zastavitvi skupne strategije za partnerske regije;
- vključevanje novih pristopov k pripravi lokalnih in nacionalnih energetskih strategij, okoljskemu načrtovanju ter sistemov energetskega upravljanja.
Najpomembnejša ciljna skupina projekta so oblikovalci energetskih politik ter pristojni za okoljsko načrtovanje na lokalni oz. regionalni ravni. Z namenom zagotoviti konsenz med temi in izboljšanje relevance rešitev, se v vsaki regiji ustanovijo lokalna usklajevalna telesa. Zraven odločevalcev s projektom ciljamo tudi na proizvajalce odvečne toplote, potencialne investitorje in strokovno javnost. Relevantnost rezultatov bo testirana v pilotnih projektih v vseh partnerskih državah. Transnacionalni pristop projekta bo omogočil izmenjavo izkušenj, dvig kompetenc in kvalitete skupnih rešitev.
PROJEKTNI PARTNERJI:
- E-zavod, zavod za projektno svetovanje, raziskovanje in razvoj celovitih rešitev (vodilni partner), Slovenija
- Agenzia per l’Energia del Friuli Venezia Giulia, Italija
- Energetski Institut Hrvoje Požar, hrvaška
- Dravske elektrarne Maribor, d.o.o., Slovenija
- Technologie offensive Burgenland Gmbh, Avstrija
- Thüringer Energie- und GreenTech-Agentur GmbH (ThEGA), Avstrija
- Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, Češka
- Poltegor-Instytut” Instytut Górnictwa Odkrywkowego, Poljska
- Narodni centrum energetyckich uspor, Češka
PRIDRUŽENI PARTNERJI:
- Ministerstvo Prumyslu a Obchodu, Češka
- Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Hrvaška
- Mestna občina Maribor, Slovenija
- Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Poljska
Projekt je sofinanciran iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj.
Waste heat platforma
Transnacionalna Platforma za Odvečno Toploto Waste heat združuje znanja in programske rešitve, ki podpirajo in pospešujejo izrabo odvečne toplote v Evropi.
Orodja, ki so na voljo na spletni strani, omogočajo uporabnikom, da raziščejo potencial odvečne toplote v sedmih srednje evropskih regijah, oziroma, da s pomočjo priročnikov ocenijo potencial v svoji regiji.
Ključni orodji za ocenjevanje izvedljivosti projektov izrabe odvečne toplote, sta sistem za podporo odločanju in kalkulator odvečne toplote. Na podlagi predloženih energetskih podatkov orodji omogočata algoritemsko analizo ključnih tehničnih in ekonomskih parametrov, ki uporabniku podajo predhodno oceno ekonomske in tehnične izvedljivosti projekta v podporo naložbenim odločitvam.
Platforma prikazuje primere najboljših praks za izrabo odvečne toplote v evropskih regijah; povzema postopke povezane z implementacijo projektov rabe odvečne toplote, ter omogoča vpogled v možnosti dodatnega financiranja po posameznih državah.
Platforma je eden ključnih rezultatov evropskega projekta CE-HEAT, financiranega s strani programa Interreg CENTRAL EUROPE, ki spodbuja sodelovanje pri reševanju skupnih izzivov v srednji Evropi. Slovenska partnerja projekta CE HEAT sta: E-zavod, zavod za projektno svetovanje, raziskovanje in razvoj celovitih rešitev ter Dravske Elektrarne Maribor.
CESBA Alps
Informacije o projektu
NASLOV PROJEKTA: “Trajnostna presoja teritorijev – grajenega okolja v alpskem prostoru”
Trajanje projekta: 36 mesecev (16.12.2015 – 15.12.2018)
Namen projekta »CESBA Alps« je olajšati razvoj, izmenjavo in izvajanje trajnostnih politik in načrtov za grajeno okolje na teritorialni ravni, ki temeljijo na skupnih ocenjevalnih orodjih. Trenutno razpoložljiva orodja za presojo trajnosti zajemajo stavbe in manjša območja, brez podpore na teritorialni ravni.
Z razvojem orodij za presojo (kriterijev in indikatorjev) in oznake za trajnostna in nizko ogljična območja, bo projekt izboljšal trajnostno in energetsko učinkovitost alpskega grajenega okolja. S pomočjo objektivnih meril in kazalnikov, bodo orodja podpirala javne ustanove in tehnične organizacije pri ocenjevanju trajnosti območij, opredelitvi jasnih in objektivnih ciljev v odločevalskih postopkih načrtovanja na teritorialni ravni ter izvajanju in spremljanju učinkovitosti nizko-ogljičnih strategij. Rezultati trajnostne presoje bodo v pomoč pri postavitvi jasnih in objektivnih ciljev, z namenom pripomoči k načrtovanju kot tudi spremljanju izvedbe nizko-ogljičnih strategij.
Glavni rezultati projekta zajemajo::
- skupni mednacionalni okvir za ocenjevanje in presojo trajnosti teritorijev/območij,
- usklajena in na regionalnem nivoju testirana orodja za presojo,
- smernice in navodila za presojo nizko ogljičnih politik in prostorskih načrtov,
- oblikovanje lokalnih odborov CESBA,
- opredelitev trajnostnih strategij za regije in mesta.
Projekt CESBA Alps je del širše iniciative CESBA, ki se prizadeva vzpostaviti tehnične zahteve (okvir) in širše povezovalno (kooperacijsko) omrežje presoje za uvedbo in izvajanje metodologij za prostorsko presojo v alpskem prostoru.
PROJEKTNI PARTNERJI:
- Piemont Region (LP) – Directorate of Social Cohesion, Unit of Programming and Implementation of Social Housing Interventions, Italija
- Rhônalpénergie Environnement, Francija
- Regione del Veneto, Italija
- Regionalentwicklung Vorarlberg eGen, Avstrija
- EnviroBAT-BDM, Francija
- E-zavod Ptuj, Slovenija
- Hochschule für angewandte Wissenschaften München, Nemčija
- Common European Sustainable Built Environment Assessment – Verein zur Förderung des Qualitätsbewusstseins für Nachhaltigkeit in der gebauten Umwelt in Europa,
- Liechtenstein Institute for Strategic Development, Lichtenstein
- iiSBE Italia R&D srl, Italija
- Regione Lombardia, Italija
Projekt je sofinanciran s strani Evropskega sklada za regionalni razvoj v sklopu Interreg programa Alpski prostor v skupnem znesku 2.209.778,31 €.
The4BEES
Informacije o projektu
NASLOV PROJEKTA: “Mednacionalni celostni ekosistem za boljšo energetsko učinkovitost prek socialnih inovacij”
Trajanje projekta: 36 mesecev (16.12.2015 – 15.12.2018)
The4BEES temelji na hipotezi: Energijo porabljajo ljudje, ne pa stavbe. Večina strategij za doseganje energetske učinkovitosti stavb se osredotoča na tehnične ublažitvene ukrepe za dosego visoko zastavljenih ciljev nizkih emisij ogljika, ki jih določajo EU in Alpska strategija. Tako strukturni kot mehki pristopi bi morali s svojimi dopolnilnimi ukrepi upoštevati območje alpskega prostora.
Projekt The4BEES se osredotoča na spremembe vedenja uporabnikov v javnih stavbah, ki so potrebni za dosego zmanjšanja porabe energije. Takšne spremembe bodo nastale z uporabo inovativnih aplikacij IKT, ki jih bo razvijal mednacionalni ekosistem.
Projekt bo vzpostavil mednacionalne Lab-e, ki bodo vključevali akademijo, odločevalce in ključne akterje v upravah, podjetnike in državljane. Aktivnosti ozaveščanja in ukrepi za povečanje sposobnosti bodo pripravili podlago za so-ustvarjalne dejavnosti, katerih cilj je razvoj programskih aplikacij (aplikacije za mobilne naprave, resne igre, socialne interakcije). Te aplikacije bodo na razpolago ciljnim skupinam na predstavitvenih straneh (šole, hiše, tovarne) in bodo namenjene spodbujanju spreminjanja navad na področju energetske učinkovitosti in zmanjševanju ogljičnega odtisa. Sledi ocena vedenjskih sprememb in zmanjšanja porabe energije, bo omogočila izboljšanje mednacionalnih, regionalnih in lokalnih nizko ogljičnih in prostorskih razvojnih politik. Analizirala se bo tudi trajnostna izkoriščenost z namenom povečati učinkovitost in spodbuditi gospodarski razvoj Alp.
Projektni partnerji:
- Regione Piemonte, Regione Lombardia, Italija
- E-institut Ptuj, Slovenija
- INSTITUTE Energy Agency of Savinjska, Šaleška and Koroška, Slovenija
- Research Studios Austria Forschungsgesellschaft GmbH, Austrija
- Haute école, d’ingénierie et d’architecture de Fribourg – HES-SO//Fribourg, Francija
- Association HESPUL, Francija
- Rhônalpénergie-Environnement, Francija
- IREES - Institut für Ressourceneffizienz und Energiestrategien, Nemčija
- CSP- INNOVAZIONE NELLE ICT s.c.a r.l., Italija
- CNR-IEIIT (Istituto di Elettronica e di Ingegneria dell'Informazione e delle Telecomunicazioni del Consiglio Nazionale delle Ricerche), Italija
- Baden-Württemberg:Connected e.V.Associated partners, Nemčija
Projekt je sofinanciran s strani Evropskega sklada za regionalni razvoj v sklopu Interreg programa Alpski prostor v skupnem znesku 2.290.449 Eur.
Urbana zemljina za hrano
Informacije o projektu
NASLOV PROJEKTA: Urbana zemljina za hrano
AKRONIM: US4F
Projekt Urbana zemljina za hrano naslavlja izziv porabe notranjih odpadkov v mestih (bioloških in mineralnih). Iz teh odpadkov se bo v okviru projekta ustvaril uporaben proizvod - zemljina, ki se bo pozneje uporabila za zadovoljevanje potreb mesta Maribor: pri pridelavi hrane, v mestnih parkih in gradnji. Projekt ob tem uvaja verigo mestne prehrane in uporablja odprte inovacijske procese za podporo inovativnim podjetjem v krožnem gospodarstvu urbanega območja. Projekt se konča s certificiranjem mednarodno standardizirane zemljine, treningi, seminarji in študijskimi obiski. Projekt se bo izvajal s štirimi medsebojno povezanimi tehničnimi delovnimi paketi: materialni krog, krog hrane, odprt krog inovacij in krog znanja, podprt z dvema ključnima naložbama: vzpostavitev pilotskega sistema za urbano proizvodnjo zemljine in vzpostavitev mestnih vrtov. Ključni inovativni izdelek bo standardizirana in mednarodno certificirana mestna zemljina.
Projekt bo spremenil sedanjo tradicionalno družbo, ki temelji na odpadkih, v krožno usmerjeno gospodarstvo, ponosno na dosežke krožnega gospodarstva in aktivno v procesu doseganja krožnega gospodarstva. Če bo uspešen, bo projekt predstavljal enega najmočnejših praktičnih primerov krožnega gospodarstva v EU zaradi sistemskega horizontalnega pristopa zapiranja mestnih krogov in kreativne vključenosti državljanov. Oblikovalcem politike bo pokazal pomen ukvarjanja s krožnim gospodarstvom na vodoravni ravni in v mestnem območju.
Partnerji
- PP1 – Mestna občina Maribor
- PP2 – Institut za inovativnost in podjetništvo
- PP3 - E-zavod, zavod za projektno svetovanje, raziskovanje in razvoj celovitih rešitev
- PP4 - Snaga, družba za ravnanje z odpadki in druge komunalne storitve, d.o.o.
- PP5 – Društvo za razvijanje socialnih projektov in spodbujanje aktivnega življenja Aktiviraj se
- PP6 - DELTAPLAN, storitveno in svetovalno podjetje, d.o.o.
- PP7 – Zavod za gradbeništvo Slovenije - ZAG
- PP8 - Inštitut Wcycle Maribor– inštitut za krožno gospodarstvo
Spletna stran projekta: https://www.uia-initiative.eu/en/uia-cities/maribor
Projekt je sofinanciran iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj.
CWC
Informacije o projektu
CITY WATER CIRCLES
NASLOV PROJEKTA: “City Water Circles” – Urbani modeli sodelovanja, temelječi na integriranem pristopu krožnega gospodarstva, namenjeni povečanju učinkovitosti rabe in ponovne uporabe vode v funkcionalnih urbanih območjih srednje Evrope.
AKRONIM: CWC
Vodilni partner: Mesto Budimpešta, 14 okrožje Zugló
Projektni partnerji
- PP2: Komunalno podjetje Budimpešta
- PP3: Občina Torino
- PP4: Poliedra
- PP5: Mariborski vodovod
- PP6: E-zavod
- PP7: mesto Bydgoszcz
- PP8: Inštitut za trajnostni razvoj
- PP9: Javna ustanova RERA SD za koordinacijo in razvoj Splitsko-dalmatinske županije
- PP10: Vodovod in kanalizacija d.o.o. Split
- PP11: Združenje za zbiranje deževnice in ponovne uporabe vode
Vrednost projekta: 2.418.392,29 €
Projekt podpira program INTERREG Central Europe v okviru Evropskega sklada za regionalni razvoj (ESRR). Skupni znesek so-financiranja znaša: 2.017.978,82 €
Trajanje projekta: 01.04.2019- 31.03.2022
Ob spoznanju, da so mesta osrednja točka povečanja porabe pitne vode v Srednji Evropi, si projekt prizadeva za uvedbo in spodbujanje ukrepov za učinkovito rabo vode in njeno (ponovno) uporabo iz nekonvencionalnih lokalnih vodnih virov, kot je deževnica, za javne in gospodinjske namene, v mestnih območjih. Z vključitvijo teh regij v sistem krožnega upravljanja z vodami, je cilj projekta izboljšati ohranjanje vode, z zmanjševanjem pritiska na prekomerno uporabo pitne vode, pa tudi na mestne kanalizacijske sisteme, s čimer se bo izboljšala kakovost okolja in odpornost na podnebne spremembe.
Ker si mesta prizadevajo, da bi postala glavna gonilna sila pri uporabi krožne rabe vode, namerava CWC nuditi lokalnim in regionalnim akterjem ter zainteresiranim stranem, podporo z najrazličnejšimi izobraževanji in z ustvarjanjem podpornih regulativnih in organizacijskih okvirov sodelovanja.
Velik poudarek projekta je na vključevanju vprašanj varčevanja z vodo, ne le v obstoječe okoljske politike in sisteme upravljanja, temveč tudi za njihovo usmerjanje v vse pomembne mestne / regionalne razvojne strategije in sektorske predpise (npr. Urbanistično načrtovanje, gradnjo).
Projekt je sofinanciran iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj.
PROJEKTNA KNJIŽNICA
Izobraževalne vsebine:
KROŽNA UPORABA VODE V URBANIH SREDIŠČIH (10.6 Mb)
E-Novice:
Promocijski material:
City Water Circles - Zloženka SLO (1.4 Mb)
URBAN INNO
Informacije o projektu
NASLOV PROJEKTA: “Uporaba inovacijskih potencialov v urbanih ekosistemih”
Trajanje projekta: 36 mesecev (01.06.2016. – 31.05.2019)
Projekt URBAN INNO je so-financiran v okviru transnacionalnega programa sodelovanja, Interreg Srednja Evropa. Osredotoča se na inovacijske izzive srednje velikih in malih urbanih ekosistemov, kako izboljšati njihovo konkurenčnost ter izkoristiti obstoječe inovacijske potenciale.
Uporabo inovacijskih potencialov je moč izboljšati zgolj z vzpostavitvijo tesnejšega sodelovanja med ključnimi deležniki urbanih ekosistemov, zato bodo prednostna področja projekta:
- vzpostavitev ‘quadraple helix’ grozdov/mrež v partnerskih regijah,
- razvoj in uporaba participativnih metod ter orodij, za vključevanje končnih uporabnikov v inovacijske procese, z namenom pridobiti izobražene in motivirane končne uporabnike – ‘PAMETNE UPORABNIKE’.
URBAN INNO aktivnosti se bodo izvajale v urbanih ekosistemih partnerskih organizacij na področju Srednje Evrope, z možnostjo uporabe pristopov in rezultatov v podobno velikih mestih EU. V okviru projekta bodo ustanovljeni ‘quadraple helix’ grozdi bo ustanovljenih in pripravljeni regionalni/urbani inovacijski načrti (vzpostavljeni bodo demo centri in testna infrastruktura za industrijo). Hkrati, bodo razvite in testirane participativne metode ter orodja, v okviru pilotnih projektov. Transnacionalna strategija in platforma bosta omogočali zainteresiranim regijam dostop do dobrih praks in kvalificiranih moderatorjev/povezovalcev. Na platformi bosta dostopna tudi transnacionalna analiza in strateški načrt.
PROJEKTNI PARTNERJI:
- CyberForume.V., Nemčija (vodilni partner)
- Inno AG, Nemčija
- E-zavod, Slovenija
- Mestna občina Maribor, Slovenija
- Technická univerzita v Košiciach, Slovaška
- Gmina Kielce/Kielecki Park Technologiczny, Poljska
- Grad Rijeka, Hrvaška
- Ericsson Nikola Tesla d.d., Hrvaška
- Pannon Gazdasági Hálózat Egyesület, Madžarska
- Forschung Burgenland GmbH, Avstrija
- Fachhochschule Vorarlberg, Avstrija
- InformaticaTrentina Spa,Italija
PRIDRUŽENI PARTNERJI:
- Wirtschaftsförderung Karlsruhe, Nemčija
- Vas Megye Önkormányzata, Madžarska
- Stadtgemeinde Pinkafeld, Avstrija
- Stadtgemeinde Hartberg, Avstrija
- Košický samosprávny kraj, Slovaška
Projekt je sofinanciran iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj.
Objave
URBAN INNO – "Utilizing innovation potential of urban ecosystems" (“Uporaba inovacijskih potencialov v urbanih ekosistemih”) - uvodno srečanje na Bledu, 23.junija, Slovenija
Projekt URBAN INNO je so-financiran v okviru programa transnacionalnega sodelovanja, Interreg Srednja Evropa. Osredotoča se na inovacijske izzive srednje velikih in malih urbanih ekosistemov, kako izboljšati njihovo konkurenčnost ter izkoristiti obstoječe inovacijske potenciale.
Uporabo inovacijskih potencialov je moč izboljšati zgolj z vzpostavitvijo tesnejšega sodelovanja med ključnimi deležniki urbanih ekosistemov, zato bodo prednostna področja projekta:
- vzpostavitev ‘quadraple helix’ grozdov/mrež v partnerskih regijah,
- razvoj in uporaba participativnih metod ter orodij, za vključevanje končnih uporabnikov v inovacijske procese, z namenom pridobiti izobražene in motivirane končne uporabnike – ‘PAMETNE UPORABNIKE’.
URBAN INNO aktivnosti se bodo izvajale v urbanih ekosistemih partnerskih organizacij na področju Srednje Evrope, z možnostjo uporabe pristopov in rezultatov v podobno velikih mestih EU. 5 ‘quadraple helix’ grozdov bo ustanovljenih in pripravljenih 6 regionalnih/urbanih inovacijskih načrtov. Hkrati, bodo razvite in testirane participativne metode ter orodja, v okviru pilotnih projektov. Transnacionalna strategija in platforma bosta omogočali zainteresiranim regijam dostop do dobrih praks in kvalificiranih moderatorjev/povezovalcev. Na platformi bosta dostopna tudi transnacionalna analiza in strateški načrt.
Na uvodnem srečanju so sodelovali vsi projektni partnerji. Na srečanju so se predstavile in prediskutirale aktivnosti ter pravila programa. Na srečanju je sodelovala tudi predstavnica skupnega sekretariata programa Interreg Europe, ga Chiara Casarella, ki je podrobneje predstavila splošna pravila in obveznosti v zvezi z izvajanjem projekta.