Informacije o projektu
NASLOV PROJEKTA: Izboljšanje zmogljivosti prilagajanja mest na podnebne spremembe s testiranjem in spodbujanjem uporabe metodologije "urbana spužva" na transnacionalni ravni
AKRONIM: SpongeCity
Trajanje projekta: 30 mesecev (1. 1. 2024 - 30. 6. 2026)
Podonavje večkrat prizadenejo naravne nesreče, ki so posledica podnebnih sprememb. Le-te povzročajo na lokalni ravni večjo intenzivnost in pogostost vročinskih valov, suš, požarov in močnih padavin z nenadnimi poplavami. 75 % prebivalstva v Podonavju živi v mestih, zato so ta še posebej ogrožena. Lokalne skupnosti morajo biti pripravljene na vremenska odstopanja. Upravljanje voda v urbanih območjih v glavnem vključuje tradicionalne pristope, obsežne investicije v sivo infrastrukturo, brez inovacij in vključitve ekosistemskih storitev. Njihova družbena sprejemljivost je navadno otežena, saj državljani niso vključeni v načrtovanje in preizkušanje rešitev. Urbana območja v Podonavju imajo različne mikroklimatske, infrastrukturne, finančne, pravne in družbene podlage, vendar vsa potrebujejo podporo pri napovedovanju lokalnih podnebnih tveganj in opredelitvi učinkovitih ukrepov. Za izmenjavo znanja in vključevanje ugotovitev na makroregionalno raven je potrebno transnacionalno sodelovanje. Cilj medsektorskega partnerstva je razširiti koncept "Sponge City" v Podonavju kot odgovor na podnebne izzive.
»Urbana spužva« je urbano območje, ki je zasnovano tako, da se z različnimi tehnikami spopada s presežkom padavin. Omogoča zmanjševanje oz.prepreprečuje poplave v mestih, saj je območje sposobno zadržati vodo na naraven način. Zmanjšuje obseg neprepustnih površin in povečuje površino vpojnih zemljišč z vzpostavitvijo zelenih površin, zelenih zidovov, kanalov, urbanih stoječih voda, deževnih vrtov, prepustnih pločnikov. Dopolnitev tega pristopa s sistemi za usmerjanje in shranjevanje vode pomaga tudi pri preprečevanju pomanjkanja vode.
Projekt analizira hidroklimatske značilnosti in prakse upravljanja z vodo v 12 pilotnih naseljih, vzpostavlja nabor orodij za podporo načrtovanju ukrepov v okviru metodologije »urbana spužva«, preizkuša in spodbuja orodja s participativno pripravo lokalnih akcijskih načrtov, študij izvedljivosti in demonstracijskih investicij. Partnerji posredujejo rezultate na nacionalni nivo in nivo EU.
PROJEKTNI PARTNERJI:
- Univerza Pécs (vodilni partner), Madžarska
- Koprivnica vodna oskrba LLC, Hrvaška
- Univerza Paris-Lodron Salzburg, Austria
- Poslovno podporni center Kranj, Slovenia
- Občina Praga 9, Češka
- Univerza sv. Cirila in Metoda v Trnavi, Slovaška
- Univerza Mostar, Bosna in Hercegovina
- Mestna hiša oblčine Chisinau, Moldavija
- RARIS – Regionalna razvojna agencija za Vzhodno Srbijo, Srbija
- ASPECT - Management in medkulturni odnosi, Bolgarija
- Glavno mesto Podgorica, Črna Gora
- Razvojna agencija Satu Mare, Romunija
- E-zavod, Slovenija
Projekt sofinancira Evropska unija v okviru Interreg programa za Podonavje.