Družbene inovacije so nove, odgovorne in trajnostne vsebine, ki izhajajo iz notranjih vzgibov deležnikov in zadovoljujejo družbene potrebe v podporo kakovostnega življenja.
Slovenija se bo, podobno kot večina evropskih držav, v prihodnjih letih soočala s še večjimi in hitrejšimi spremembami kot kdajkoli prej. Do leta 2035 bomo postali četrta najstarejša država v EU. Zaradi števila upada delovno sposobnega prebivalstva in povečanja števila starostnikov bomo morali ne samo iskati rešitve za dobro počutje starejših, ampak tudi drastično dvigniti dodano vrednost na zaposlenega. Uporaba interneta in socialnih medijev se bo množično razširila, zaradi česar se bodo spremenile tudi terciarne potrebe prebivalstva, in s tem povezan način preživljanja prostega časa ter potrošnje.
Družbene inovacije lahko tako kot gonilo razvoja vodijo h koristnosti in imajo lahko številne pozitivne učinke na družbo. Bistvo odgovornih, družbenih inovacij je namreč služiti družbi in zagotavljati kakovost življenja.
Teme, ki so še posebej primerne za družbene inovacije, odgovarjajo trenutnim potrebam ljudi, prostora in časa, kot so na primer: odprava brezposelnosti, odprava revščine oz. socialnih razlik, spreminjanje mentalitete in vrednot ljudi, staranje prebivalstva, slabšanje zdravja ljudi in okolja, zmanjšanje blaginje, izkoriščanje in raba razpoložljivih naravnih virov, stremljenje k pravični in etični družbi itd. Pri tem je smiselno iskati inovativne rešitve s soodločanjem in soustvarjanjem naslednjih skupin deležnikov: posameznikov, podjetij, NVO-jev, lokalnih skupnosti, javnega sektorja, izobraževalnih ustanov in medijev.