Sodobne usmeritve v inovacijah
V zadnjih letih se je družba razvijala hitreje kot kadarkoli prej v zgodovini človeštva. Inovacije so v tem času postale ključni strateški dejavnik za vse organizacije. Družba je začela prehajati od hierarhične in nadzorovane - do takšne, v kateri imajo državljani in lokalna skupnost pomembno vlogo pri odločanju. Kljub temu pa se večina organizacij spopada s težavami pri razumevanju, kaj je tisto, kar jim preprečuje nadaljnji razvoj.
Najbolj pomemben dejavnik za doseganje uspeha je premik v razumevanju državljanov kot aktivnih subjektov. Odprt koncept inovacij namreč vključuje vse akterje v ekosistem inovacij, vključno s končnimi uporabniki in skupnostjo. Tako je omogočena izmenjava izkušenj, informacij in najboljših praks ter vzpostavitev sodelovanja med različnimi področji. Uspešen pristop k inovacijam bo moral v prihodnosti temeljiti na multidisciplinarnosti, hibridnosti rešitev ter ustvarjalnosti in vključevanju končnih uporabnikov.
Multidyscinoviranje
Prvi korak k inoviranju se začne s Sokratovim sindromom: organizacije, ki se ne zavedajo svojih slabosti, morajo začeti s procesom zavedanja svojih nezmožnosti. Nadaljnji koraki tako postanejo veliko lažji.
Zaprto inoviranje, ki je zaznamovalo prejšnje stoletje, je zamenjal nov koncept t.i. odprtih inovacij. S hitrejšim razvojem družbe so začele nastajati nove metode inoviranja. Zaradi teh procesov smo se na E-zavodu odločili oblikovati nov koncept multidyscinoviranje – kjer dy pomeni spreminjanje, ki je potrebno za nenehno posodabljanje sodobnih konceptov inoviranja. Inovacijski ekosistemi prihodnosti bodo še vedno osredotočeni na proces skupnega ustvarjanja oz. soustvarjanja, vendar bodo ob tem morali upoštevati še meta izzive in njihovo strukturo. Z novimi inovacijskimi strukturami se bodo razvile nove hibridne oblike inovacijskega procesa, partnerski programi in nove IKT rešitve. Najuspešnejši bodo tisti, ki bodo sodelovali v različnih sektorjih ter vzpostavili zapletene več-partnerske in celovite projekte, ki temeljijo na visokih etičnih standardih.
Kaj je Živi laboratorij?
Živi laboratorij je oblika eksperimentalnega okolja in preizkus v realnem življenju, kjer uporabniki in proizvajalci skupaj soustvarjajo inovacije. Evropska komisija je koncept živih laboratorijev opredelila kot obliko javno-zasebnega partnerstva skupaj s posamezniki (Public-Private-People Partnerships ̵ PPPP) za doseganje inovacij, ki so odprte in usmerjene v dobrobit človeka.
Za žive laboratorije so značilne naslednje oblike dejavnosti:
- soustvarjanje: sooblikovanje uporabnikov in proizvajalcev,
- raziskovanje: odkrivanje nove rabe, obnašanja in nastajajočih priložnosti na trgu,
- eksperimentiranje: implementacija »živih« scenarijev znotraj skupnosti uporabnikov,
- vrednotenje: ocena konceptov, izdelkov in storitev glede na socialno-ergonomična, socialno-kognitivna in socialno-ekonomska merila.
E-zavod je član ENoLL (Evropske mreže živih laboratorijev) in SNoLL (Slovenske mreže živih laboratorijev).