Namen projekta
Konkurenčnost ene regije se v globalnem okolju lahko določa skozi stroške proizvodnje in kakovosti proizvedenega blaga in storitev. Stroški za plače na uro dela, za uro dela stroja, stroški surovin in energije so glavni parametri, na katere lahko vplivamo do neke mere. Toda bistveni so stroški na proizvedeno enoto. Primerjava regij z visoko ravnjo plač in mednarodnih regij je možna ob predpostavki, da se izdelek proizvede in proda po konkurenčni ceni. Za to potrebna formula se glasi: bolj učinkovito, bolj efektivno in bolj inteligentno. Nanašajoč se na parameter „energija“, se zahtevajo optimizacijski ukrepi glede na način proizvodnje energije (obnovljive energije, sinergetska vezava sistemov), energetske zaloge (zalogovnik, gorivne celice itd.), razporeditev energije (smart grids), kakor tudi raba energije (smart production, smart metering – feed back, smart homes). Možnost efektivne in učinkovite uporabe energije sega od proizvajalca energije preko distributerja vse do porabnika. Cilj je celostna optimizacija sistema in postopka, kar zahteva povezovanje. Še posebej obetavna je uporaba t.i. prečnih tehnologij. Gre za tehnologije, katerih področja uporabe ni možno omejiti le na eno določeno industrijsko vejo, temveč je uporaba razširjena v vse panoge informacijske in komunikacijske tehnologije, avtomatizacije, ved o materialih, bio in nanotehnologiji itd.
Ciljne skupine projekta so znanost in gospodarstvo. Znanost dobi možnost raziskovanja in usmeritve v strateških tematike na področju energetske učinkovitosti, učinkovite uporabe energije in osnove za implementacijo inteligentnih tehnologij.
Glavni cilji projekta
Projektna prizadevanja so osredotočena v pospeševanje sodelovanje med podjetji in raziskovalnimi institucijami na področju trajnostnih energetskih tehnologij. Sodelovanje je pogoj za vzpostavite čezmejne tehnološke platforme, ki se bo vključevala v mednarodne mreže.
Tematska težišča projekta so obnovljive energije, učinkovita uporaba energije, proizvodnja energije, razdelitev energije in inteligentne proizvodne tehnologije.
Glavni outputi projekta
- Identifikacija raziskovalnega področja – vzpostavitev temeljne osnove za ustanovitev energetskega raziskovalnega centra.
- Sestavljanje zasnove za ureditev centra za energetsko raziskovanje – nadregionalnega inovativnega prostora s partnerstvom in kooperacijo obeh regij – imenovanje pravnega subjekta za izvajanje raziskovalnih projektov.
- Izdelava časovnega načrta pogajanj (road‐map) za akvizicijo in začetek prvih raziskovalnih projektov (pilotni projekt) v definiranih raziskovalnih področjih.
Kontakt
Darko Ferčej
Tel.: 02 749 32 25
Faks: 02 749 32 17
E-pošta: 